fbpx

Polsko-holenderskiemu zespołowi fizyków udało się ominąć barierę w szybkości oraz wydajności zapisu informacji.

 

binary-1695475_960_720

Polsko-holenderski zespół badaczy znalazł sposób, który sprawi, że zapis informacji w komputerach będzie o wiele bardziej wydajny. To tzw. technologia zimnego ultraszybkiego zapisu fotomagnetycznego. Przełomowe badania ukazały się w środę w prestiżowym piśmie “Nature”. Czytaj tu: nature.com

Dzięki naszemu rozwiązaniu bliską przyszłością może być komputer, który nie tylko będzie działał szybciej, ale i będzie zużywał mniej energii dzięki wydajniejszej pamięci. I tak np. dzięki zastosowaniu naszej technologii, grafiki 3D, których teraz renderowanie (przetwarzanie – przyp. PAP) trwa kilkadziesiąt minut, wygenerowałby się w kilka sekund. A laptop wytrzymałby bez ładowania dłużej – opisuje w rozmowie z PAP jeden z autorów publikacji Krzysztof Szerenos, doktorant z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku.

Jak jednak zaznacza młody fizyk, prawdziwy potencjał rozwiązania będzie szczególnie zauważalny w ogromnych serwerowniach czy centrach przechowywania i przetwarzania danych. Tam oszczędności – jeśli chodzi zarówno o czas, jak i o energię potrzebną do zapisywania i przetwarzania danych – byłyby naprawdę nie do pogardzenia.

Obecnie aż 5 proc. globalnej produkcji energii elektrycznej jest pochłaniane przez takie centra IT, a wkrótce wzrośnie to do 7 proc. – informuje kierownik badań dr hab. Andrzej Stupakiewicz z Wydziału Fizyki UwB. Zwraca uwagę, że przy zapisie wydzielają się spore ilości ciepła – na tyle duże, że aby chronić dane, trzeba zużywać dodatkową energię na chłodzenie urządzeń.

Tymczasem, jak oceniają badacze z UwB, nowa metoda sprawi, że podczas zapisu informacji (a także i odczytu), temperatura nośnika informacji wzrośnie np. jedynie o 1 stopień C. W takiej sytuacji chłodzenie będzie zbędne. System działa w temperaturze pokojowej.

 

MzAweDIyNQ,26182930_26181258Prezentacja ultraszybkiego zapisu fotomagnetycznego w przezroczystej warstwie dielektryka YIG:Co przy wykorzystaniu pojedynczego ultraszybkiego impulsu laserowego, przy rożnej polaryzacji liniowej impulsu. Zapisane impulsem laserowym jasne i ciemne obszary odpowiadają przełączeniu namagnesowania w domenach magnetycznych, jako stan ‘0’ lub ‘1’. Źródło: A. Stupakiewicz

 

 

Czytaj więcej na: naukawpolsce.pap.pl

Autorka tekstu: Ludwika Tomala

Dodaj komentarz