fbpx

W krwi tego człowieka jest “serum życia”, uratował już ponad 2 miliony niemowląt

78-letni James Harrison ze środkowego wybrzeża Australii uratował do tej pory ponad 2 miliony australijskich noworodków, przekazując im swoją krew.

W 1951 roku jako nastolatek zmuszony był poddać się operacji klatki piersiowej, podczas której jedno z jego płuc zostało usunięte. Kiedy było już po wszystkim, ojciec uświadomił go, że otrzymał 13 litrów krwi, co uratowało mu życie. Tamto zdarzenie wywarło na młodym Jamesie tak silne wrażenie, że obiecał sobie sam zostać dawcą, kiedy dorośnie.

W wieku 18 lat zaczął regularnie, co kilka tygodni oddawać krew. W ciągu 60 lat został dawcą ponad 1000 razy. Ale to nie wszystko.

Jedno z pierwszych badań wykazało, że osocze Harrisona zawiera przeciwciała chroniące dzieci przed niemowlęcą chorobą hemolityczną – potencjalnie śmiertelnym, ciężkim schorzeniem, w wyniku którego przeciwciała ciężarnej matki niszczą komórki nienarodzonego dziecka.

Jego krew jest szczególnie cenna – zapewnia w rozmowie z CNN Jamma Falkemire ze Służby Krwiodawstwa Australijskiego Czerwonego Krzyża. – Wszystkie szczepionki Anti-D wyprodukowane w Australii pochodzą z krwi Jamesa. W naszym kraju 17 proc. kobiet jest w wieku rozrodczym zagrożonych konfliktem serologicznym.

Wsparcie „człowieka o złotym ramieniu” pozwoliło niezliczonej ilości matek urodzić zdrowe dzieci.

Pomimo regularnych zabiegów Harrison przyznaje: „Nigdy nie zdołałem patrzeć, jak igła przebija się przez moją skórę. Spoglądam na sufit albo zerkam na pielęgniarki, czasem je zagaduję, ale nigdy nie odważę się spojrzeć… Nie potrafię znieść widoku krwi i słabo znoszę ból.”.

Krew Harrisona jest na tyle cenna dla Australijczyków, że jego ramię ubezpieczono na milion dolarów.

Najszczególniejszą z kobiet, jakim pomógł, jest jego własna córka, Tracey, która urodziła syna bez komplikacji dzięki pomocy ojca. Tracey jest dumna z jego poświęcenia i wytrwałości. Krwiodawstwo kontynuował bez względu na życiowe perypetie, nawet tydzień po śmierci żony. Wierzy, że z góry także docenia jego zaangażowanie.

James Harrison od 60 lat niezmiennie udowadnia, że jest prawdziwym bohaterem.

Źródło: cnn

Dodaj komentarz