fbpx

Nowa metoda oczyszczania ścieków. Będzie niedroga i ekologiczna

Zespół naukowców z Politechniki Białostockiej przeprowadził badania nad technologią biologicznego oczyszczania ścieków, na które pozyskał grant w wysokości 34 tys. zł. W ramach projektu badacze analizowali innowacyjny sposób oczyszczania – oparty o granulowany osad czynny.

Technologia biologicznego oczyszczania ścieków polega na wykorzystaniu i kontrolowaniu warunków, w których biomasa formuje się w postaci granul. Choć metoda jest innowacyjna, to pierwsze jej zastosowanie miało miejsce ponad dziesięć lat temu; obecnie stosuje się ją w kilkunastu miejskich oczyszczalniach na świecie, także w polskich Rykach.

Technologia oczyszczania ścieków z wykorzystaniem tlenowego granulowanego osadu czynnego polega na wykorzystaniu konsorcjum mikroorganizmów do biodegradacji szeroko rozumianych związków węgla, form azotu i fosforu. W porównaniu do metod stosowanych do tej pory tlenowe granule osadu czynnego pozwalają na uzyskanie stabilniejszych i lepszych efektów oczyszczania ścieków – wyjaśnił dr inż. Piotr Ofman, który czuwał na projektem.

Badania przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych w specjalnie do tego skonstruowanym sekwencyjnym reaktorze biologicznym. Bardzo możliwe, że w przyszłości w pojedynczym reaktorze będzie można przeprowadzić wszystkie biologiczne procesy oczyszczania ścieków.

Skrót SBR może wydawać się nieco enigmatyczny. Z języka angielskiego oznacza on Sequencing Batch Reactor, czyli sekwencyjny lub porcjowy reaktor biologiczny. Z założenia w pojedynczym cyklu pracy tego reaktora można wydzielić tak zwane fazy procesowe, na które składają się między innymi napełnianie, oczyszczanie ścieków w warunkach beztlenowych i tlenowych, fazę sedymentacji oraz dekantacji – wyjaśnił dr inż. Piotr Ofman.

Jak dodaje kierownik projektu, właściwości reaktora, które umożliwiły dowolne sterowanie długościami poszczególnych faz, były kluczowe dla badania.

Istotna była długość fazy sedymentacji (opadania), dzięki jej skracaniu w reaktorze zachodziły procesy, które przyspieszały formowanie tlenowych granul osadu czynnego – wyjaśnił prof. inż. Ofman.

Sposób wytwarzania tlenowego granulatu został już zgłoszony do urzędu patentowego. Metoda jest prosta w zastosowaniu i nie wymaga nakładów inwestycyjnych na budowę nowych reaktorów biologicznych. Badacze czekają na opinie eksperckie. Jeśli będą pozytywne, w najbliższym czasie możemy spodziewać się praktycznego wdrożenia w życie.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Dziennik Naukowy

Dodaj komentarz