fbpx

Woda w tym polskim jeziorze jest tak czysta, że światło dociera na głębokość 14-15 metrów

W Jeziorze Jasne na Pojezierzu Iławskim woda jest tak czysta, że światło dociera na głębokość 14-15 metrów. Nazwa akwenu nie jest przypadkowa. Woda w jeziorze pochodzi ze stopionej bryły lodu zalegającej w grubych warstwach piasku, co sprawia, że jest wyjątkowo przejrzysta. Fauna i flora jest jednak bardzo uboga. Wszystko z powodu wysokiej kwasowości wody – jej pH wynosi 4,3.

Zwierzęta

W Jeziorze Jasnym żyje gatunek okonia karłowatego, które pożera mniejsze ryby tego samego gatunku. Glony i sinice prawie nie występują, jest ich zaledwie kilka gatunków. Specyfika wody sprawia również, że przybrzeżny pas roślinności jest wąski. Urozmaiceniem są gągoły – kaczki, które zakładają gniazda w wypróchniałych dziuplach drzew na wysokości od dwóch do 30 m. Pisklęta wydrapują się z głębokiej dziupli za pomocą ostrych i zakrzywionych pazurków, po czym same zeskakują w dół. Gągoł jest wpisany w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako gatunek ocalony przed wyginięciem.

Jak dojechać?

Do rezerwatu Jasne dotrzemy jadąc z Jerzwałdu w kierunku Iławy. Zatrzymać się można na parkingu leśnym po prawej stronie, tuż przed jeziorem. Dalej wędrujemy szlakiem, który jest oznaczony kolorem zielonym. Dookoła jeziora Jasne jest wyznaczona trasa spacerowa, która została wyróżniona kolorem żółtym. Kąpiele w jeziorze są zabronione, podobnie jak uprawianie sportów wodnych. Być może to pozwoli zachować faunę i florę akwenu, nawet jeśli są ubogie.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  podroze.gazeta.pl

 

Dodaj komentarz