fbpx

Kwiat głogu koi nerwy, wzmacnia i tonizuje serce

Od dawna, kwiaty głogu są stosowane w medycynie naturalnej do leczenia problemów z sercem, układem krwionośnym, nerwic oraz nieregularności ciśnienia krwi.

Szczególnie pożądane są białe lub różowe kwiaty głogu dwuszyjkowego, które zbierane są w formie baldachów z dwuszyjkowymi słupkami. Głóg dwuszyjkowy można znaleźć w miejscach takich jak zarośla, otwarte lasy, skraje dróg, czy w pobliżu domów. Często jest on również sadzony w żywopłotach, służąc zarówno jako element dekoracyjny, jak i naturalna ochrona dla sadów.

Elementem leczniczym używanym w medycynie naturalnej jest kwiatostan głogu, (Crataegi folium cum flore) wraz z młodymi listkami. Okres zbierania tego surowca rozpoczyna się pod koniec kwietnia i trwa do czerwca. Przy użyciu sekatora lub nożyc, zrywamy kwiatostany wraz z pierwszymi listkami. Po zbiorze kwiatostany są suszone w miejscu, które jest ciepłe i przewiewne. Ważne jest, aby proces suszenia był jak najszybszy, aby kwiatostany nie utraciły swojego naturalnego aromatu.

Właściwości lecznicze kwiatu głogu

Kwiat głogu wpływa korzystnie na układ krwionośny, co wynika z obecności flawonoidów i pochodnych puryn. Te substancje przenikają do naczyń wieńcowych, powodując ich rozszerzenie. Efektem jest lepsze dotlenienie serca i szybsze usuwanie szkodliwych metabolitów z organizmu. Działanie to prowadzi do normalizacji krążenia krwi, wzmacnia serce i poprawia jego pracę.

Kwiaty głogu charakteryzują się słodkim smakiem, liście mają cierpki smak, a jagody są kwasne. Głóg działa harmonizująco na organizm, regulując poziom nawilżenia, temperaturę i energię. Oddziałuje na serce, żołądek, śledzionę i wątrobę, odżywia mięśnie i krew oraz zmniejsza stagnację i zastoje w układzie pokarmowym.

Kwiat głogu ma wiele łagodnych, ale długotrwałych efektów:

 • Wzmacnia serce i naczynia krwionośne
 • Zwiększa wydolność mięśnia sercowego, nieco podnosi siłę skurczów i stabilizuje rytm pracy serca.
 • Obniża ciśnienie krwi i zwiększa poziom dotlenienia
 • Działa przeciwbólowo na mięśnie gładkie jelit, macicy, naczyń krwionośnych, w tym wieńcowych i mózgowych
 • Koi układ nerwowy, działa uspokajająco i lekko moczopędnie
 • Zmniejsza objawy takie jak zawroty głowy i uczucie “uderzeń krwi” do mózgu
Kwiat głogu — przepisy

Herbata z kwiatów głogu dla ukojenia nerwów i serca

Należy zaparzyć 1-2 łyżeczki suszonych kwiatów w szklance wrzącej wody, przykrywając naczynie na około 20 minut. Spożywa się tę herbatę 2-3 razy dziennie, pijąc od 1,5 do 2,5 szklanki naparu, dosładzanego miodem. Jest to szczególnie pomocne przy nerwicach, problemach z sercem, zaburzeniach krążenia i wysokim ciśnieniu krwi. Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy spożywać tę herbatę przez dłuższy okres.

Przygotowanie odwaru z kwiatostanu głogu

Do przygotowania odwaru, potrzebujesz czubatą łyżkę kwiatów z listkami, które zalewasz szklanką wody. Następnie podgrzewasz na wolnym ogniu, unikając silnego wrzenia, i gotujesz przez 2 minuty. Taki odwar spożywa się dwa razy dziennie po posiłku. Jest on szczególnie pomocny w przypadku arytmii, kołatania serca, niemiarowego rytmu serca. Zalecany jest również przy zawrotach głowy, przemęczeniu i objawach menopauzy.

Nalewka na miażdżycę

 • 1/2 litra alkoholu 30-40% podgrzewamy, ale nie gotujemy.
 • Zalewamy alkoholem 100 g kwiatów głogu dodając 4 goździki.
 • Odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne miejsce.
 • Filtrujemy i dosładzamy 3 łyżkami miodu.
 • Zażywa się łyżkę nalewki, 1-2 razy dziennie przez 3 miesiące.

Przygotowanie herbatki ziołowej na nerwice

Przygotuj mieszankę z równych ilości kwiatu głogu, rumianku, serdecznika i ziela szaroty błotnej. Następnie łyżkę tej mieszanki zalej szklanką wrzątku i pozostaw pod przykryciem na godzinę. Po tym czasie, spożywaj po pół szklanki tej herbatki, godzinę po posiłku. Jest to skuteczny sposób na nerwice i inne rozstroje nerwowe, zwłaszcza te, które są powiązane z problemami serca, dusznościami i zawrotami głowy.

Wywar na nadciśnienie

Przygotuj mieszankę z równych ilości kwiatu głogu, ziela jemioły i serdecznika. Następnie zaparz czubatą łyżeczkę tej mieszanki w szklance wrzątku, pozostawiając ją pod przykryciem na 15 minut. Tak przygotowany napar spożywaj dwa razy dziennie.

 

Dodaj komentarz