fbpx

Czworo dzieci, w tym niemowlę, przeżyło 15 dni w amazońskiej dżungli

Żołnierze z Kolumbii znaleźli czwórkę dzieci, w tym jedno w wieku niemowlęcym, pośród gęstwiny amazońskiej dżungli. Dzieci, które przetrwały 15 dni samotnie po katastrofie samolotu, w której uczestniczyły razem z matką, zostały szczęśliwie odnalezione. Prezydent Kolumbii, Gustavo Petro, poinformował o tym pomyślnym zakończeniu misji poszukiwawczej w ostatnią środę.

Cessna 206 zniknęła z radarów 1 maja na południu Kolumbii, w pobliżu San José del Guaviare — miejsca, do którego miała dotrzeć. Przed zniknięciem pilot poinformował o problemach technicznych z silnikiem. Władze w poniedziałek odnalazły wrak Cessny. W środku znaleziono ciało pilota, ale brak było śladu sześciu pasażerów. Następnego dnia odnaleziono dwa dodatkowe ciała: kobiety i mężczyzny. Mężczyzna, według lokalnych mediów, był liderem tubylczej społeczności Uitoto, do której należeli pasażerowie.

Nie było jednak śladu po czwórce dzieci — rodzeństwie w wieku 13, 9, 4 lat oraz 11 miesięcy — których matka zginęła w katastrofie. Ponad 100 żołnierzy z psami szukało dzieci, jednak misję utrudniały drapieżne zwierzęta, gęsty las i silne deszcze. W środę prezydent Kolumbii, Gustavo Petro, poinformował o odnalezieniu dzieci. „To jest radosna wiadomość dla naszego kraju” — napisał na Twitterze.

Przez głośniki nadawano wiadomość nagraną przez babcię zaginionych dzieci

Nadzieje na przeżycie dzieci podsycało odnalezienie ich osobistych przedmiotów, jak również resztki jedzenia, przede wszystkim owoców. Znaleziono też improwizowany schron z gałęzi i patyków. Siły powietrzne Kolumbii zaangażowały się w poszukiwania, wysyłając trzy helikoptery nad obszar dżungli. Z jednej z maszyn poprzez potężne głośniki rozbrzmiewała wiadomość nagrana przez babcię zaginionych dzieci.

Kobieta, w języku Uitoto, przekazywała swoim wnukom, że są aktywnie poszukiwane, apelując o pozostanie w jednym miejscu, aby ułatwić zespołom ratunkowym odnalezienie ich.

Szczegóły dotyczące sytuacji, w której znaleziono dzieci, nie zostały jeszcze podane przez władze. To, jak udało im się przetrwać ponad dwa tygodnie w nieprzyjaznej dżungli, będąc całkowicie zdane na siebie poznamy dopiero, kiedy dzieci same o tym opowiedzą.

 

 

Dodaj komentarz