fbpx

Francja zostaje pierwszym krajem, który zakazał stosowania wszystkich pestycydów zabójczych dla pszczół

W maju 2018 r. Unia Europejska zakazała stosowania trzech pestycydów, ściśle związanych ze spadkiem populacji pszczół. Francja poszła jednak o krok dalej, jeśli chodzi o ratowanie życia owadów.

Unijne rozporządzenie zakazuje stosowania takich pestycydów jak klotianidyna, imidaklopryd i tiametoksam, należących do grupy neonikotynoidów. Francja z własnej inicjatywy zakazała również tiakloprydu oraz acetamiprydu.

Wiele badań donosi, że neonikotynoidowe pestycydy atakują centralny układ nerwowy owadów, co prowadzi do utraty zdolności pamięci oraz zmniejszenia płodności. Pszczoły, które tracą zmysł orientacji i nie mogą znaleźć drogi powrotnej do ula są skazana na pewną śmierć. Wykazano również, że pestycydy negatywnie wpływają na motyle, ptaki i inne owady.

Można się zastanawiać, dlaczego Francja wyprzedza resztę świata w walce o ochronę populacji pszczół. Być może dlatego, że pestycydy zabijające owady przetestowano po raz pierwszy właśnie na francuskich polach w latach 1990. W 1994 r. tamtejsi rolnicy byli świadkami katastrofy przez wielu opisywanej jako “dywan martwych pszczół”.

Około 400 tysięcy pszczelich rodzin zmarło wówczas na przestrzeni kilku dni. Od tego czasu we Francji pojawiła się grupa dążąca do ochrony owadów. Miejmy nadzieję, również podążą tą drogą.

 

Źródło: herbs-info.com

One thought on “Francja zostaje pierwszym krajem, który zakazał stosowania wszystkich pestycydów zabójczych dla pszczół

  • 31 maja 2019 at 03:10
    Permalink

    We Francji wielkim echem odbijają się bestsellery – książki i filmy – niezwykłej zaangażowanej dziennikarki reporterki Marie-Monique Robin – bardzo precyzyjne, pełne liczb, licznych wywiadów, świadectw, badań naukowych – bardzo, bardzo precyzyjnych informacji. Jej książka (476 stron drobnym druczkiem) i film „Notre poison quotidien” (nasza codzienna trucizna) z 2013 roku pokazały niezwykle dobitnie jak przemysł chemiczny poprzez różne substancje, a przede wszystkim pestycydy doprowadził do wzrostu zachorowań na raka o 40% w ciągu 30 lat, do wzrostu białaczki i guzów mózgu u dzieci o ok. 2% rocznie, podobny wzrost chorób neurologicznych jak Parkinson czy Alzheimer, tudzież chorób autoimmunologicznych i zaburzeń płodności. Szkoda, że książka Marie-Monique Robin nie jest bestsellerem w Polsce, może by było trudniej rządowi i parlamentowi sprzeciwiać się unijnym zakazom dla neonikotynoidów.

    Reply

Dodaj komentarz