fbpx

Turbiny wiatrowe. Rewolucja w świecie energetyki?

Zapewnią więcej prądu niż panele fotowoltaiczne, mimo że ich powierzchnia jest mniejsza. Twórcy turbin wiatrowych obiecują rewolucję w świecie odnawialnej energii.

O 50 proc. więcej energii

Aeromine to firma, która stworzyła innowacyjne turbiny wiatrowe do montażu dachowego. Turbiny mogą pokryć 100 proc. zapotrzebowania budynków na energię, a tym samym wygenerować aż do 50 proc. więcej energii przy tych samych lub niższych kosztach niż inne tego typu formy energetyczne (np. panele słoneczne). Urządzenie może działać w ekstremalnych warunkach pogodowych i wytwarza moc, gdy zapotrzebowanie na energię jest największe – to zasługa wieloletniej pracy inżynierów z Aeromine, a także zespołu z Sandia National Laboratories i Uniwersytetu w Houston.

turbiny

Wady i zalety turbiny

Choć turbiny posiadają kilka wad – można montować je wyłącznie na płaskich dachach i wymagają w miarę stałego kierunku wiatru, producenci obiecują znacznie więcej korzyści. Turbiny są przede wszystkim mniejsze – instalacja wymaga ok. 10 proc. powierzchni, której potrzeba do montażu paneli słonecznych. Co więcej, turbina wiatrowa jest cicha i całkowicie bezpieczna dla ptaków.

Instalacja wiatrowa ma około trzech metrów wysokości i ponad metr szerokości. Wewnątrz urządzenia tworzy się podciśnienie, które wymusza ruch powietrza generujący prąd o mocy 5 kW. Co ciekawe, turbina pozbawiona jest zewnętrznych, ruchomych łopatek – to wysokie, pionowe profile przechwytują i wzmacniają podmuchy wiatru – zbędne jest zatem stosowanie narzędzi pomocniczych. Zainstalowanie szeregu turbin na krawędziach dachu zaspokoi potrzeby energetyczne całego budynku nie generując przy tym żadnych zanieczyszczeń.

 

 

Opracowanie: Diana Malicka
Źródło: gadzetomania.pl

Dodaj komentarz