fbpx

Odkrycie u wybrzeży Malediwów. Badacze obiecują – jest tego więcej!

W głębokich wodach Oceanu Indyjskiego u wybrzeży Malediwów odkryto nieznany do tej pory ekosystem. Badacze zapewniają, że pięćset metrów pod powierzchnią wody istnieje życie, o jakim nam się nie śniło.

Biolodzy z organizacji o nazwie Nekton ogłosili, że ich 34-dniowa ekspedycja naukowa na Malediwach przyniosła nieoczekiwane rezultaty. Pięćset metrów pod powierzchnią wody odkryto bogatą faunę i florę. Próbki poddane laboratoryjnej analizie przekonały, że w głębokich wodach Oceanu Indyjskiego żyją gatunki zwierząt coraz rzadziej widywanych w płytszych wodach i zatokach. Sytuacja ta jest oczywista – bez odpowiedniego ekwipunku człowiek nie jest w stanie zejść na taką głębokość – tym samym jego szkodliwa działalność pozostaje mocno ograniczona.

Malediwów

Dane obrazowe, w połączeniu z próbkami biologicznymi, które zebraliśmy za pośrednictwem łodzi podwodnych oraz mapowaniem sonarowym, wspólnie wskazują na drapieżnych przedstawicieli megafauny, takich jak rekiny i inne duże ryby, żywiące się ławicami miniaturowych organizmówmałych pływających stworzeń, które są uwięzione na tle podmorskiego krajobrazu na tej głębokości – wyjaśnia Lucy Woodall, główna naukowiec organizacji Nektonu.

Nowo odkryty obszar nazwano „The Trapping Zone” jest prawdopodobnie jednym z wielu tego typów ekosystemów na świecie. Badacze wierzą, że podobne miejsca będzie można znaleźć u wybrzeży Indii, a także na wyspach oceanicznych czy zboczach kontynentów. Sytuacja pokazuje, że im mniejszy dostęp człowieka do świata roślin i zwierząt, tym większa różnorodność. Może dzięki temu w przyszłości więcej wodno-lądowych obszarów zostanie objętych należytą ochroną.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: focus.pl

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz