fbpx

Bibliotekarka z Ciechanowa znalazła w książce 8 tys. zł – pieniądze wróciły do właścicielki

Pani Małgorzata Fiuk na co dzień pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie na stanowisku starszego bibliotekarza. Podczas codziennego rozkładania książek, w popularnym Harlequinie Diany Palmer pod tytułem „Do dwóch razy sztuka” znalazła nietypową zakładkę. Była to niepozorna koperta. Gdy zajrzała do środka, okazało się że wewnątrz znajduje się 8 tys. zł.

Dla mnie to była znaczna suma.

-powiedziała w rozmowie z TVP3 pani Małgorzata.

Gdy pani Małgorzata zadzwoniła na policję, nie wiedziała, że właśnie ratuje oszczędności życia pewnej seniorki.

Biblioteka pracuje w systemie kopertkowym, dlatego nie można było sprawdzić, kto ostatnio wypożyczył książkę. Jedynym sposobem na odnalezienie właściciela było wywieszenie kartki w bibliotece. Mijały jednak tygodnie, jednak nikt się nie zgłaszał. W końcu do placówki zgłosiła się kobieta, która szczegółowo opisała zgubę, zarówno samą kopertę, jak i nominały banknotów, które znajdowały się w środku.

– Właścicielką okazała się stała czytelniczka biblioteki, która bardzo często wypożycza książki. Od czasu znalezienia pieniędzy była u nas kilkakrotnie, ale dopiero teraz przeczytała kartkę – przekazała pani Małgorzata w rozmowie z serwisem bibliotecznym „Lustra Biblioteki”.

Myślę, że każdy bibliotekarz będąc w podobnej sytuacji postąpiłby tak samo – mówi pani Małgorzata, zapytana o to, co poradziłaby innym pracownikom bibliotek.

Pieniądze z policyjnego depozytu trafiły do właścicielki. Jak informuje serwis, przełożeni bibliotekarki docenili uczciwość pracownicy i przyznali jej podwyżkę.

Niecodzienne zakładki

W książkach zwróconych do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie czytelnicy zostawiają: zdjęcia, wyniki badań, karty informacyjne ze szpitala, rachunki, bilety i pocztówki. Właśnie na te skarby Lustro Biblioteki zwróciło uwagę organizując trzy edycje konkursu „Zakładka z przeszłości. Historia spomiędzy kart”. Nietypowe zakładki można obejrzeć w archiwum relacji.

 

Źródło: lustrobiblioteki.pl

 

Dodaj komentarz