fbpx

Trzy czwarte Polaków wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia

Według sondażu Kantar Public, przeprowadzonego w dniach 2-5 lutego 2018, 74 procent Polek i Polaków wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia, 45 procent badanych uważa, że prawdziwa miłość zdarza się tylko raz.

Badanie „Barometr miłości” zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie 1000 osób w wieku 18-60 lat, w formie wywiadów online. Wyniki porównano do rezultatów uzyskanych w 2001 i 2009 roku.

W 2001 roku w miłość od pierwszego wejrzenia wierzyło 55 procent badanych, a w 2009 63 procent ankietowanych Polaków.

Można zatem wyciągnąć wniosek, że romantyzm w Polsce przechodzi prawdziwą rewolucję – na przestrzeni ostatnich 17 lat wiara w miłość od pierwszego wejrzenia wzrosła aż o 19 punktów procentowych – piszą autorzy badania.

Według przeprowadzonych badań, że nie ma istotnych różnic pomiędzy pokoleniami, jeśli chodzi o wiarę w miłość od pierwszego wejrzenia. Zadeklarowało ją 76 procent ankietowanych urodzonych w latach 1946-1964, 75 procent badanych z pokolenia pomiędzy 1965 a 1977 roku i 73 procent ankietowanych z pokolenia urodzonych po 1978 roku.

Obserwując trend, zauważmy, że poczucie wśród Polaków, że można się zakochać już przy pierwszym spotkaniu, systematycznie wzrasta. Czasy, w jakich się urodziliśmy, nieznacznie różnicują postrzeganie przez nas miłości – wskazano.

Z kolei 45 proc. badanych wierzy, że prawdziwa miłość zdarza się tylko raz. Bardziej sceptyczne wobec tego stwierdzenia są osoby zamieszkałe w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców.

Większymi zwolennikami idei jedynej prawdziwej miłości są osoby z pokolenia Y (urodzeni po 1978 roku), a osoby starsze częściej uważają, że takie uczucie nie jest czymś, co może przydarzyć się tylko raz – wskazują autorzy badania.

One thought on “Trzy czwarte Polaków wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia

  • 14 lutego 2018 at 14:10
    Permalink

    Ja nie wierzę ani w jedno, ani drugie. Żeby kogoś naprawdę pokochać, trzeba trochę poznać, bo co to za miłość, której fundamentem jest pierwsze wrażenie, sam czyjś wygląd? No ewentualnie w rzadkich przypadkach może się to zdarzyć podczas jednego spotkania. Co do drugiej kwestii, mam tylko 27 lat, a już naprawdę kochałam więcej niż jedną osobę, nawet jeśli zawęzimy tylko do miłości romantycznej, to na pewno jest nieprawda.

    Reply

Dodaj komentarz