We Wrocławiu pojawiły się czarne pszczoły
Na terenie kampusu Uniwersytetu Wrocławskiego zaobserwowano ściśle chroniony gatunek czarnej pszczoły. Zadrzechnia czarnoroga to owad ciepłolubny, w Polsce wciąż rzadko spotykany.
Gatunek ten (Xylocopa valga) dotychczas odnotowano między innymi w Białowieży, Bieszczadach, Ojcowskim Parku Narodowym oraz na Polesiu. Na wrocławskim kampusie obecność pszczół odkrył student uczelni, Grzegorz Lewek.
Dwie pszczoły krążyły wokół pnia powalonej lipy. To zachowanie charakterystyczne dla tego gatunku, który zazwyczaj wybiera obrzeża starych lasów z licznymi martwymi, złamanymi drzewami.
„Gniazda buduje zwykle w drewnie martwych drzew, ale wykorzystuje w tym celu także drewniane elementy konstrukcyjne, jak na przykład belki budowlane, słupy czy płoty. Stwierdzono też, że może gnieździć się w szczelinach skał oraz w lessowych skarpach” – poinformowali przedstawiciele uczelni.
Zmiany klimatyczne lub zdolność do przystosowania
Czarne pszczoły należą do gatunków lubiących wysokie temperatury. Zdaniem badaczy ich pojawienie się na Dolnym Śląsku nie musi być kwestią przypadku.
„Proces ten może być tłumaczony zarówno obserwowanymi zmianami klimatu, jak i plastycznością ekologiczną gatunku umożliwiającą zasiedlanie antropogenicznych siedlisk, takich jak parki czy ogródki działkowe” – zaznaczono w komunikacie opublikowanym w tym tygodniu.
W trakcie sezonu ten owad zapyla około trzydziestu gatunków roślin. Najczęściej wybiera kwiaty szałwii łąkowej, cieciorki pstrej, śliwy tarniny oraz wiśni pospolitej.
Zadrzechnie czarnorogie są objęte ścisłą ochroną. Umieszczono je między innymi w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt.