fbpx

Finlandia siódmy rok z rzędu pozostała najszczęśliwszym krajem na świecie

Finlandia zachowuje tytuł najbardziej radosnego kraju na świecie po raz siódmy z kolei — według rankingu Światowego Raportu Szczęścia. Z kolei Stany Zjednoczone oraz Niemcy odnotowały znaczący regres, opuszczając pierwszą dwudziestkę klasyfikacji. Polska, z kolei, poprawiła swoją pozycję o cztery miejsca, mimo iż nadal znajduje się daleko od czołówki.

W badaniu dotyczącym poczucia szczęścia przeprowadzonym wśród 143 krajów Finlandia ponownie została uznana za lidera, co jest jej siódmym z kolei sukcesem w rocznym zestawieniu przygotowanym przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Jennifer De Paola, specjalistka od badań nad szczęściem z Uniwersytetu Helsińskiego, podkreśla, że harmonijny związek z naturą oraz zbalansowane życie zawodowe i prywatne Finów grają kluczową rolę w ich ogólnym poczuciu zadowolenia.

Finlandia ponownie wybrana najszczęśliwszym krajem

Ważną rolę odgrywa również dobrze funkcjonujące społeczeństwo opiekuńcze, zaufanie do instytucji państwowych, niski poziom korupcji oraz dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej i edukacji.

Kraje nordyckie od dawna znajdują się na wysokich pozycjach w rankingu. W tegorocznej edycji podium pozostało niezmienne w stosunku do ubiegłego roku, z Danią na drugim miejscu, a Islandią na trzecim.

Zaskoczeniem jest kraj tuż za podium — Szwecja, która zaliczyła awans z szóstej pozycji w ubiegłorocznym zestawieniu. Dalej jest Izrael, który spadł z czwartego miejsca oraz Holandia, do tej pory zajmująca piątą lokatę.

Bez zmian na siódmej pozycji pozostała Norwegia. Top dziesięć zamykają Luksemburg, Szwajcaria, która spadła o jedno miejsce, oraz Australia, poprawiająca swoją pozycję z dwunastej na dziesiątą.

Po raz pierwszy od ponad dekady, od kiedy raport jest publikowany, ani Stany Zjednoczone, ani Niemcy nie znalazły się wśród dwudziestu najszczęśliwszych krajów, zajmując odpowiednio 23. i 24. miejsce. Z kolei Kostaryka zrobiła skok z 23. na 12. miejsce.

W rankingu szczęścia Polska również zanotowała wzrost

Polska poprawiła swoją lokatę w rankingu, przesuwając się z 39. na 35. miejsce. Spadki odnotowały Włochy i Francja, spadając odpowiednio z 33. na 41. miejsce i z 21. na 27. Wielka Brytania również odnotowała niewielki spadek, zajmując 20. miejsce.

W raporcie zwrócono uwagę, że wśród najszczęśliwszych krajów nie ma już żadnego z największych państw świata. Jedynie Holandia i Australia z pierwszej dziesiątki oraz Kanada i Wielka Brytania z pierwszej dwudziestki mają populację przekraczającą 15 milionów mieszkańców.

Największy regres w poziomie szczęścia odnotowano w Afganistanie, Libanie i Jordanii, podczas gdy kraje Europy Wschodniej, takie jak Serbia, Bułgaria i Łotwa, odnotowały największy wzrost.

Podsumowując, raport o szczęściu uwzględnia wiele czynników, takich jak satysfakcja z życia, PKB na mieszkań, wsparcie społeczne, przewidywana długość życia oraz stopień korupcji.

Według tego raportu, w regionach takich jak Ameryka Północna, Australia i Nowa Zelandia, obserwuje się znaczący spadek poziomu szczęścia wśród ludzi młodszych niż 30 lat od okresu 2006-2010, podczas gdy osoby starsze wydają się teraz bardziej zadowolone z życia niż młodsze pokolenia.

Natomiast w Europie Środkowej i Wschodniej odnotowano znaczny wzrost poziomu szczęścia we wszystkich grupach wiekowych w analizowanym okresie. Z drugiej strony, w Europie Zachodniej poziom szczęścia został oceniony jako porównywalny we wszystkich grupach wiekowych.

Dodaj komentarz