fbpx

W Anglii po raz pierwszy od 240 lat dostrzeżono bieliki

Bieliki – jedne z największych ptaków drapieżnych o rozpiętości skrzydeł wynoszącej 2,5 metra – po raz pierwszy od 240 lat pojawiły się w North York Moors.

Nielegalne polowania sprawiły, że na początku XX wieku bieliki w Anglii wymarły. Jednak dzięki projektowi Forestry England i organizacji Roy Dennis Wildlife Foundation, pojawiła się nowa nadzieja dla tych majestatycznych ptaków.

W sierpniu na wyspie Wight wypuszczono 6 orląt w ramach 5-letniego planu, którego celem jest przywrócenie tego gatunku w okolicach cieśniny Solent. Projekt śledzi poczynania młodych ptaków, które odbywają swoje pierwsze dalekie podróże nad Wielką Brytanią.

Ruch ptaków można zaobserwować z domu, korzystając z interaktywnej mapy.

 

Działacze proszą obecnie ludzi o pomoc w rejestrowaniu obserwacji tych ptaków. Roy Dennis Foundation wyjaśnia na swojej stronie internetowej: „Jeżeli miałeś wystarczająco dużo szczęścia, żeby dostrzec bielika lecącego nad twoim ogrodem, prosimy o przesłanie nam szczegółowych informacji przy użyciu naszego nowego formularza sprawozdawczego online.

„Z uwagi na to, że te ptaki chętnie latają nad miasteczkami, wioskami, a nawet dużymi miastami, istnieje szansa, że zobaczysz bielika tam, gdzie mieszkasz – więc obserwuj niebo, prosimy jednak, zostań w domu i uważaj na siebie.”

Chcesz się zaangażować? Oto kluczowe cechy charakterystyczne bielika:

  • Orzeł bielik ma szersze skrzydła niż orzeł przedni
  • Dorosłe osobniki mają biały ogon o klinowatym kształcie
  • Pióra na głowie i szyi są w kolorze jasnożółtym

 

Więcej o projekcie dowiesz się na stronie fundacji.

 

 

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Źródło: uk.style.yahoo.com

 

 

 

Dodaj komentarz