fbpx

Lek dla psów działa antywirusowo. Zmniejsza siłę wirusa SARS-CoV-2 o 99%

Masitinib, który wydaje się hamować replikację szczepów alfa, beta i gamma SARS-CoV-2 o 99%, jest obecnie wykorzystywany w weterynarii w leczeniu raka u psów.

Lek okazał się bezpieczny dla ludzi, ale nie został jeszcze zatwierdzony do użytku klinicznego. Naukowcy współpracują z AB Science, twórcą leków, żeby przyspieszyć proces zatwierdzania przy COVID-19.

Zespół z University of Chicago odkrył obiecujące właściwości leku masitinib przeciwko SARS-CoV-2 i innym podobnym wirusom. Do tej pory preparat był testowany w badaniach klinicznych u osób z chorobą Alzheimera, astmą i stwardnieniem rozsianym i wykazał bezpieczeństwo u ludzi, aczkolwiek z pewnymi skutkami ubocznymi.

Powszechnie natomiast jest stosowany w medycynie weterynaryjnej do leczenia raka u psów. Eksperymenty przedkliniczne na hodowlach ludzkich komórek wykazały, że masitinib hamuje replikację szczepów alfa, beta i gamma SARS-CoV-2 o 99%, a także jest skuteczny przeciwko wirusom zapalenia wątroby typu A, polio i rinowirusom wywołującym przeziębienie.

Skuteczność przeciwko wariantom SARS-CoV-2 związane jest z tym że jest on ukierunkowany na tłumienie replikacji wirusa. Ponadto wiąże się z proteazą, a nie z powierzchnią wirusa– wyjaśniają eksperci.

Zespół rozpoczął już współpracę z francuską firmą farmaceutyczną AB Science w celu dalszej poprawy właściwości przeciwwirusowych masitinibu. Następnie specjaliści zamierzają rozpracować lek w badaniach klinicznych i, jeśli się powiedzie, rozpocząć stosowanie go w terapii COVID-19.

Masitinib może być skutecznym środkiem przeciwwirusowym. Biorąc pod uwagę, że nie jest to pierwsza ani ostatnia epidemia koronawirusa, istnieje duże zapotrzebowanie na nowe opcje leczenia oprócz szczepionek.

 

Źródło:  zmianynaziemi.pl

Dodaj komentarz