fbpx

Okrucieństwo wobec zwierząt stanie się przestępstwem federalnym, na terenie całego USA

Kongresmeni byli w tej sprawie jednomyślni. Izba Reprezentantów przyjęła ustawę, która kwalifikuje znęcanie się nad zwierzętami jako przestępstwo federalne. Teraz za takie czyny grozi do siedmiu lat więzienia. Ustawa czeka teraz na zgodę Senatu i podpis prezydenta. Do tej pory każdy stan miał własne przepisy dotyczące traktowania zwierząt.

Po przejściu ustawy PACT przez cały proces legislacyjny, znęcanie się nad zwierzętami będzie ścigane przez władze federalne, w tym FBI. Projekt ustawy jest wspólną inicjatywą politycznych przeciwników –  kongresmena Teda Deutcha z Partii Demokratycznej i republikanin Verna Buchanana. Obaj politycy mieszkaj ą na Florydzie.

Dokument ma rozszerzyć podpisaną w 2010 roku przez ówczesnego prezydenta Baracka Obamę ustawę Animal Crush Video Prohibition. Tak zwane crush videos to nagrania, na których w bestialski sposób maltretowane są zwierzęta. Takie nagrania były zabronione prawem w Stanach Zjednoczonych od końca lat 90., jednak wkrótce potem zakwestionowano zakaz, tłumacząc, że godzi on w prawo do wolności ekspresji. Sytuację zmieniła dopiero decyzja Obamy.

„Przełomowy projekt”

– Ten projekt wysyła wyraźny komunikat, że nasze społeczeństwo nie akceptuje okrucieństwa wobec zwierząt – oświadczył Deutch.

– Otrzymaliśmy wsparcie od wielu Amerykanów z całego kraju i wszystkich opcji politycznych. Obrońcy praw zwierząt występowali w imieniu żywych istot, które nie mają głosu – kontynuował.

Jak dodał, sami policjanci wskazują, że znęcanie się nad zwierzętami świadczy o skłonności do przemocy także wobec ludzi. Deutch skierował szczególne podziękowania w kierunku studentki i aktywistki Sydney Helfand, która utworzyła internetową petycję, wnoszącą o zaakceptowanie ustawy przez Kongres. Pod petycją podpisało się ponad 729 tysięcy osób. Kongresmen Buchanan ocenił, że „to przełomowy projekt”. Jego zdaniem perspektywy wprowadzenia ustawy w życie są optymistyczne. Przypomniał, że Senat poparł projekt ustawy w dwóch poprzednich sesjach Kongresu.

Przemoc wobec zwierząt rodzi przemoc wobec ludzi

– Wiemy już, że okrucieństwo wobec zwierząt jest wskaźnikiem patologii społecznej, a ci, którzy popełniają zbrodnie przeciwko ludziom, często zaczynają od krzywdzenia zwierząt – powiedziała aktywistka Sara Amundson.

– To rodzaj przemocy, który jest zarówno powszechny, jak i dobrze udokumentowany, co zwiększa potrzebę pilnego przyjęcia tego zdroworozsądkowego prawa – dodała.

Ustawa trafi teraz do Senatu a w następnej kolejności na biurko prezydenta.

Źródło: New York Times

Dodaj komentarz