fbpx

Jesteś osobą wrażliwą? Sprawdź w jaki sposób nie dać sobą manipulować

Czy czujesz się czasem „inny” bo masz wrażenie, że świat przytłacza cię hałasem i pędem? Czy po każdym wielkim wydarzeniu, zamykasz się w pokoju, żeby odespać wrażenia? Może to oznaczać, że należysz do grupy osób wysoko wrażliwych.

WWO

Wysoko Wrażliwe Osoby (z jęz. ang. High Sensitive Person) są wyczulone na nadmiar bodźców – ich układ nerwowy jest bardzo delikatny i chłonie wszystko jak gąbka.

Podczas, gdy typowej osobie nie przeszkadza hałas czy duża liczba osób w jednym miejscu, o tyle dla osoby wysoko wrażliwej może to być przyczyną przestymulowania. Nawet krótkie wyjście do hałaśliwego centrum miasta może pozbawić takie osoby dobrego samopoczucia i odebrać resztki sił. Ważne jest zatem, aby po każdym wyjściu zadbać o higienę psychiczną i emocjonalną, a wszystkie „wielkie wydarzenia” równoważyć czasem spędzonym w ciszy, spokoju i samotności.

Nietypowa wyjątkowość

O wysokiej wrażliwości nie mówiło się do tej pory zbyt często. Niekiedy marginalizowano tę właściwość i klasyfikowano ją jako formę introwertyzmu, choć nie zawsze słusznie. Zmieniła to dopiero Christel Petitcollin – autorka znanych na całym świecie poradników o zjawisku wysokiej wrażliwości. Jej książki „”Jak nie dać sobą manipulować”, „Jak myśleć mniej” i „Jak lepiej myśleć” zrobiły prawdziwą furorę na całym świecie, a tym samym udowodniły, że osób wysoko wrażliwych jest znacznie więcej niż początkowo sądzono.

Jej książki wyczerpująco opisują temat – tłumaczą, czym jest zjawisko WWO i wskazują na metody, które skutecznie pomagają ochronić się w chwilach przestymulowania czy zagrożenia. Siłą książek jest jednak nauka patrzenia. Christel Peticollin przedstawia WWO jako osoby wyjątkowe – bo przecież widzą, słyszą i doświadczają znacznie więcej niż przeciętny człowiek. Innymi słowy – to osoby, które mają szerszy zakres doświadczania zjawisk i emocji, a przez to są empatyczne i głęboko intuicyjne. Doskonale odnajdują się rolach opiekunów, nauczycieli i pomocników. Te cechy mogą jednak przysparzać nie lada problemów, zwłaszcza w sytuacjach, które wymagają od nas opanowania i zachowania „zimnej krwi”. Bardzo często stają się również przyczyną czyjejś manipulacji. Niektóre osoby chętnie wykorzystują nadwrażliwość innych, żeby uzyskać konkretne zachowania, lub spełnić własne potrzeby. Jest jednak kilka skutecznych sposobów na ludzi, którzy wykorzystują nadwrażliwość osób WWO, żeby uzyskać jednostronne korzyści.

Christel Petitcollin daje kilka rad, żeby się przed tych uchronić:

  • Nie daj się nabrać na sympatyczną maskę, piękne słowa i obietnice. Oceniaj ludzi jedynie na podstawie faktów i czynów. Przede wszystkim zaś nie dawaj kredytu zaufania w relacjach interpersonalnych. Nie śpiesz się: nie poznasz dogłębnie człowieka w ciągu kilku godzin.

 

  • Aby się nie pogrążyć w odmętach litości, odróżniaj ludzi złych od nieszczęśliwych. Są ludzie bardzo nieszczęśliwi, którzy nigdy nie będą źli i ludzie źli, którzy są z tego powodu szczęśliwi. Ludzie normalni sami rozwiązują swoje problemy.
  • Nie jesteś już na szkolnym podwórku. Chronią cię przepisy. Nie daj się zastraszyć. Przestań unikać konfliktów i ćwicz asertywność.

 

  • Nie czuj się odpowiedzialny za kogoś innego. Pogódź się z myślą, że z manipulatorem nie można nawiązać przyjaznych stosunków. A przede wszystkim uświadom sobie, że nikomu nie wolno tak się zachowywać wobec ciebie. Zasługujesz na coś lepszego!

 

Po więcej odsyłamy do książki Christel Petitcollin, „Jak nie dać sobą manipulować”. Autorka bardzo szczegółowo wyczerpała temat wysokiej wrażliwości i stworzyła metody pomagające rozpoznawać zagrożenia i manipulacje ze strony osób trzecich.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: psychologiazycia.com

 

Dodaj komentarz