fbpx

Ostatnio ten ptak gniazdował w Polsce 100 lat temu. Właśnie znów do nas przyleciał.

Do Polski przyleciał bardzo rzadki gatunek. Sęp płowy występował u nas ponad 100 lat temu. Leśniczy z Płocka, gdzie odnaleziono ptaka, są w szoku. Zastanawiają się, jak się w Polsce znalazł.

Sęp płowy jest objęty ścisłą ochroną. Jego ostatnią obecność w Polsce odnotowano w 1913 r. w Pieninach. Zdarzało się, że sępy przelatywały nad naszym krajem, ale raczej się w nim nie zatrzymywały. W zeszłym roku jednego ptaka widziano na wysypisku śmieci w Pojezierzu Iławskim, jednak szybko stamtąd odfrunął. Ptaki te zazwyczaj gniazdują w suchych górach Europy, Azji i Afryki.

Teraz sęp płowy przyleciał do Płocka. Znaleziono go na terenie Leśnictwa Mościsko. Leśniczy nie kryją zdziwienia i zastanawiają się, jak do nich doleciał. – „Być może przyczyniły się do tego warunki pogodowe w poprzednim tygodniu, przemieszczające się fronty powietrza i silne wiatry” – napisali leśniczy na swoim profilu na Facebooku. Dodali również, że ptak mógł przylecieć do Polski w poszukiwaniu jedzenia.

Jak poinformowali leśniczy, sęp płowy był bardzo wycieńczony, ale już trafił pod odpowiednią opiekę. Przebywa w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Leśnych w Miszewie Murowanym. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jest opisany jako wymarły ptak lęgowy.

 

 

Źródło: wiadomosci.wp.pl  plock.lodz.lasy.gov.pl

Foto: Facebook/ M. Piątkowski

Dodaj komentarz