fbpx

Dom na Sycylii za 2 euro? Ruszyła druga odsłona akcji

Władze miasteczka Sambuca na Sycylii po raz kolejny wystawiają na sprzedaż nieruchomości za symboliczną cenę. Dwa lata temu oferowano 16 obiektów po 1 euro. Napłynęło wtedy 77 tysięcy zgłoszeń z całego świata. W tym roku cena jest dwa razy wyższa i wynosi 2 euro. Domy zostaną sprzedane w ramach aukcji.

Lokalna administracja zachęcona sukcesem poprzedniej inicjatywy postanowiła zorganizować kolejną wyprzedaż. Ceny domów zostały podwojone.

Sambuca di Sicilia została w 2016 roku uznana za najpiękniejsze miasteczko we Włoszech w konkursie, organizowanym co roku przez telewizję RAI.

Stare kościoły i wykopaliska archeologiczne

Licząca 6 tysięcy mieszkańców miejscowość, położona koło Agrigento została założona przez Arabów w IX wieku wkrótce po ich przybyciu na Sycylię. Jego pierwotna nazwa brzmiała Zabuth od imienia emira, który kazał zbudować tam zamek. Ślady najstarszej architektury i pradawnych murów widać na każdym kroku. O początkach tej osady przypomina jedna z dzielnic, która od wieków nosi nazwę „arabskiej”.

Założyciele mieszkali tam do XIII wieku, do czasu podbojów tego terytorium przez wojska króla Sycylii Fryderyka II. Ci, którzy pozostali, przeszli na chrześcijaństwo. Kolejne burzliwe wieki przyniosły rozwój miejscowości, która zdobyła sławę dzięki produkcji wina i oliwy, uprawom migdałów i pistacji.

Sambuca di Sicilia słynie nie tylko ze swej arabskiej historii, ale także z 20 starych kościołów i terenu wykopalisk archeologicznych.

Domy w cenie jednej kawy

Dwa lata temu świat obiegło nietypowe ogłoszenie, w którym  urząd gminy wystawił na sprzedaż opustoszałe, wymagające remontu domy w cenie 1 euro.

Celem tej akcji było doprowadzenie do tego, by pustoszejące miasteczko odrodziło się, znów zaczęło tętnić życiem i przyciągało turystów. Wielu mieszkańców opuściło je po trzęsieniu ziemi w latach 60. XX wieku.

Zainteresowanie wyprzedażą przerosło oczekiwania lokalnych władz. Ostatnio poinformowały one o kolejnej odsłonie tej inicjatywy, a w obwieszczeniu podały dwa razy wyższą cenę domu. Informację o tym rozesłały do 77 tysięcy osób, którym wcześniej nie udało się kupić domu. Nabywcami pierwszych 16 są cudzoziemcy, głównie Amerykanie.

Cena wywoławcza: 2 euro

Tym razem zaoferowano 20 budynków w starej dzielnicy arabskiej. Domy zostaną sprzedane w ramach aukcji.

2 euro to cena wywoławcza i za taką cenę obiekt będzie można kupić tylko w przypadku, jeśli nie będzie innych chętnych. W innym przypadku nieruchomość zostanie sprzedana osobie, która zaproponuje najwyższą cenę.

Jak podaje „New York Post”, wnioski można składać do 5 listopada, a aukcja odbędzie się prawdopodobnie kilka tygodni później.

One thought on “Dom na Sycylii za 2 euro? Ruszyła druga odsłona akcji

Dodaj komentarz