fbpx

Warren Buffett przekazał 866 mln dol. dla organizacji charytatywnych

Warren Buffett w Święto Dziękczynienia przekazał na działalność charytatywną 866 milionów dolarów. Ten znany inwestor szczegółowo omówił plany dotyczące podziału swojego majątku po jego śmierci.

Warren Buffett w tym roku zdecydował się na hojny gest w ramach Święta Dziękczynienia. We wtorek przekazał akcje swojej firmy, warte 866 milionów dolarów, czterem fundacjom charytatywnym. Rok temu, w listopadzie, zrobił podobny gest, ofiarowując blisko 800 milionów dolarów.

Buffett przekształcił 1600 akcji klasy A Berkshire Hathaway w 2,4 miliona bardziej płynnych i tańszych akcji klasy B. Następnie przekazał 1,5 miliona akcji klasy B Fundacji Susan Thompson Buffett, nazwanej na cześć jego zmarłej żony, oraz po 300 tysięcy akcji trzem fundacjom prowadzonym przez jego dzieci: Fundacji Sherwooda, Fundacji Howarda G. Buffetta i Fundacji NoVo. Signifikatywny dar od Buffeta

Całkowita wartość tej darowizny wyniosła 866 milionów dolarów, biorąc pod uwagę wtorkową cenę zamknięcia akcji. Buffett zmniejszył w ten sposób liczbę swoich akcji klasy A do 216 687, o łącznej wartości 119 miliardów dolarów. W czerwcu tego roku przekazał akcje o wartości 4,6 miliarda dolarów Fundacji Billa i Melindy Gatesów oraz tym samym czterem fundacjom rodzinnym.

„Bogactwo nie definiuje mądrości ani moralności”

Buffett w swoim oświadczeniu prasowym podzielił się aktualnymi planami dotyczącymi jego majątku oraz refleksjami na temat bogactwa, filantropii i przyszłości Berkshire.

Mający 93 lata Buffett żartobliwie stwierdził, że czuje się dobrze, ale zdaje sobie sprawę, że żyje „w dogrywce”. Wyraził zdumienie, że jego troje dzieci ma teraz od 65 do 70 lat.

Wskazał, że „bogactwo dynastyczne nie jest pożądane” i dodał, że „bogactwo nie definiuje mądrości ani moralności”.

Buffett oświadczył, że jego trójka dzieci: Howard, Susan i Peter, będą wykonawcami jego testamentu i powiernikami fundacji charytatywnej, która otrzyma ponad 99% jego majątku.

„W 2006 roku nie byli w pełni gotowi na taką odpowiedzialność, ale teraz są” – powiedział, odnosząc się do „przysięgi darowania”, którą złożył w tym roku, zobowiązując się przekazać niemal cały swój majątek na cele charytatywne.

Szef Berkshire wyjaśnił, że trio odpowiedzialne za jego majątek będzie musiało podejmować jednomyślne decyzje i zawsze mieć wyznaczonych następców, aby uniknąć sporów o władzę. Dodał, że jego fundusz powierniczy zostanie zlikwidowany w ciągu około dziesięciu lat i będzie działał z ograniczoną kadrą, prawdopodobnie w celu szybkiego rozdysponowania majątku i maksymalizacji kwot przeznaczonych na cele charytatywne.

Buffett poruszył również kwestię przyszłości Berkshire po jego erze, twierdząc, że jego następca, Greg Abel, i zarząd są odpowiednimi osobami do kontynuowania rozwoju firmy. Podkreślił, że choć duże organizacje mogą upaść, „zaletą Berkshire jest to, że zostało zbudowane z myślą o trwałości”.

Na zakończenie zadeklarował, że rozdział jego majątku po śmierci będzie „otwartą księgą” – prostym testamentem, dostępnym publicznie do wglądu w sądzie.

Dodaj komentarz