fbpx

Polak wśród laureatów konkursu na najśmieszniejsze zdjęcie świata 2023

Ogłoszenie tegorocznych triumfatorów w konkursie na najzabawniejszą fotografię ze świata dzikiej przyrody stało się fajnym wydarzeniem. Wśród wyróżnionych znalazł się Jacek Stankiewicz, Polak.

Konkurs Comedy Wildlife Photography Awards rozpoczął się w 2015 roku, ale teraz, osiem lat później, stał się znany na całym globie. Jego popularność wynika z prostego pomysłu: wybieranie najśmieszniejszych i najbardziej intrygujących zdjęć dzikich zwierząt.

Organizatorzy konkursu uważają go za doskonały sposób na promowanie ochrony przyrody. Co roku 10% dochodów z konkursu przekazywane jest na rzecz organizacji zajmujących się ochroną różnorodności biologicznej i środowiskiem naturalnym. W tym roku spośród tysięcy nadesłanych zdjęć wybrano 41 finalistów.

Comedy Wildlife Photography Awards został stworzony przez Paula Joynson-Hicksa, fotografa zajmującego się dziką przyrodą. Jego pomysł narodził się, gdy przeglądał swoje zdjęcia i natknął się na takie, które rozbawiły go do łez. Zrozumiał, że humor może być efektywnym narzędziem zarówno do zabawy, jak i do zwracania uwagi ludzi na zwierzęta i ich dobrostan.

“Wesołe zdjęcia zwierząt są bardzo efektywne, ponieważ nie ma w nich żadnych barier ani tabu, które mogłyby stanąć na drodze zrozumienia” – mówią organizatorzy konkursu. Wykorzystują antropomorfizm, czyli przypisywanie zwierzętom cech ludzkich, co jest potężnym sposobem budzenia empatii u ludzi.

Przykładem takiego humorystycznego podejścia jest zdjęcie kangura grającego na niewidzialnej gitarze autorstwa Jasona Moore’a z Australii. Fotograf zauważył tego zabawnego kangura podczas przejazdu obok stada kangurów na łące pełnej żółtych kwiatów.

Link do zdjęcia >>

W tegorocznej edycji konkursu znalazły się także dwie fotografie niedźwiedzi polarnych, które przykuły uwagę widzów swoim nietypowym wyglądem i postawą. Jedno z tych zdjęć przedstawia niedźwiedzia trzymającego potężną kłodę, co sprawia wrażenie, jakby zatrzymał się w czasie.

Link do zdjęcia >>

Niezwykłe zdjęcie puszczyka mszarnego, który wydaje się znudzony poniedziałkiem, zostało sfotografowane przez Johna Blumenkampa w Grand Teton National Park w USA.

Link do zdjęcia >>

Najważniejszą informacją jest to, że Jacek Stankiewicz, polski fotograf, zdobył nagrodę jury w kategorii Junior Award oraz Affinity Photo People’s Choice Award, wygrywając głosowanie internautów. To historyczne wydarzenie w historii konkursu Comedy Wildlife Photography Awards.

Link do zdjęcia >>

Inne znakomite zdjęcie wykonane przez Zoe Ashdown przedstawia parę głuptaków z ich pisklęciem i jest doskonałym przykładem życia rodzinengo w świecie zwierząt.

Tegoroczny konkurs przyciągnął wiele niezwykłych fotografii, które można zobaczyć w galerii poniżej.

Źródło: national-geographic.pl

Dodaj komentarz