fbpx

Polka wśród 100 najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet na świecie według BBC

Izabela Dłużyk, polska dokumentalistka dźwiękowa, została wyróżniona przez BBC w zestawieniu 100 najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet na świecie. Jej wyróżnienie szczególnie zwraca uwagę, jako że jest młodą kobietą osiągającą sukcesy w branży zdominowanej przez mężczyzn.

Twórcy listy 100 najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet świata za 2023 rok wyróżnili Dłużyk, niewidomą od urodzenia Polkę, która rozwijała swoją wrażliwość na dźwięki natury, w szczególności na śpiew ptaków, od 12 roku życia. Uznaje ona za przywilej możliwość dzielenia się z innymi „wszystkim dobrym, pięknym i kojącym”, co oferują dźwięki natury, bez względu na różnice między ludźmi.

Kim jest Izabela Dłużyk. Polka na liście 100 kobiet BBC

W ramach swojej pracy Izabela Dłużyk była gościem w podcaście dokumentalnym BBC Radio 4 we wrześniu, gdzie opowiadała dziennikarce Monice Whitlock o Puszczy Białowieskiej, ptakach i ich dźwiękach. Podkreślała, jak ważne jest skupienie na aspektach słuchowych, nie tylko wizualnych, w obserwacji ptaków.

Zainteresowanie śpiewem ptaków Dłużyk rozpoczęła w wieku około 10 lat, po usłyszeniu nagrań słabej jakości. Z czasem nauczyła się rozpoznawać coraz więcej gatunków ptaków, co stało się jej pasją. Przyznała, że Puszcza Białowieska była pierwszym miejscem, które chciała odwiedzić z profesjonalnym sprzętem nagraniowym, mimo że poruszanie się po niej wymagało pomocy osób widzących.

Dłużyk opowiadała również o tym, że w Polsce występuje około 400-450 gatunków ptaków, z czego regularnie słychać około 200. W wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” w 2019 roku wspominała o swojej drodze od taniego dyktafonu i mikrofonu komputerowego do profesjonalnego sprzętu nagraniowego.

Lista BBC. Najbardziej inspirujące i wpływowe kobiety świata 2023

W zestawieniu BBC obok Dłużyk znalazły się takie osobistości jak była pierwsza dama USA Michelle Obama, aktywistka praw człowieka Amal Clooney, zdobywczyni Złotej Piłki Aitanę Bonmatí, ekspertka ds. sztucznej inteligencji Timnit Gebru, dziennikarka i feministka Gloria Steinem, aktorka America Ferrera oraz przedsiębiorczyni w branży kosmetycznej Huda Kattan.

BBC zwraca uwagę, że w roku pełnym ekstremalnych warunków pogodowych na liście znalazły się również kobiety aktywnie działające na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi i dostosowujące się do ich konsekwencji.

Dodaj komentarz