fbpx

Ryś euroazjatycki przyszedł na świat w Pirenejach. Po raz pierwszy od ponad stu lat!

W hiszpańskiej części Pirenejów, w ośrodku MonNatua, urodził się ryś euroazjatycki. Musieliśmy czekać ponad 100 lat aby pierwszy osobnik tej rasy pojawił się w tej części Europy.

Z informacji przekazanych przez kierownictwo ośrodka MonNatura, którego misją jest przywracanie do życia ginących gatunków fauny w górach na północy Hiszpanii dowiadujemy się, że rodzicami młodego rysia euroazjatyckiego jest para Ui i Liu.

Obawiając się wysokiego zainteresowania ze strony turystów, władze ośrodka znajdującego się w katalońskiej Leridzie trzymały informację o narodzinach małego rysia w tajemnicy przez ponad 2 miesiące.

Miquel Rafa, dyrektor departamentu Terytorium i Środowiska w Fundacji Catalunya La Pedrera, opiekującym się ośrodkiem MonNatura powiedział, że “Młody ryś euroazjatycki – pierwszy, jaki od ponad stu lat przyszedł na świat w Pirenejach – rozwija się idealnie. Waży już 8 kilogramów i cieszy się świetnym stanem zdrowia”.

Dyrektor poinformował również, że można już wpisywać się na listę chętnych do zobaczenia na żywo tego niezwykłego zwierzęcia. Taką możliwość daje udział w wycieczce „Fauna Pirenejów”.

“W naszym ośrodku poza małym rysiem można też zobaczyć inne gatunki zwierząt, które w ostatnich latach udało się przywrócić do środowiska Pirenejów. Są wśród nich m.in. kuna domowa, sarna europejska, orłosęp, lis rudy, a także kuna leśna” – oznajmił również Miquel Rafa.

Kierownictwo MonNatura jak do tej pory nie precyzuje daty wypuszczenia rodziny rysiów z ośrodka tak, aby mogły one zacząć żyć samodzielnie w naturalnym środowisku. Zapewnia jednak, że zwierzęta nie będą musiały czekać na to długo. Podobna sytuacja przytrafiła się kani czarnej oraz puchaczowi zwyczajnemu, które zyskały wolność niedługo po narodzinach swojego potomstwa.

Rodzicami rysia euroazjatyckiego, który przyszedł na świat 28 maja są zwierzęta, które pojawiły się w ośrodku w sierpniu 2008 roku. Przybyły z ogrodu zoologicznego w Lugo, w północno-zachodniej Hiszpanii jako zaledwie 3 miesięczne szczenięta.

Ryś euroazjatycki to największy przedstawiciel gatunku Lynx. Zamieszkuje tereny pokryte bujnym lasem z wieloma gatunkami drzew i gęstym poszyciem.

 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Opracowanie: Orland Bukowski

Dodaj komentarz