fbpx

Londyn stworzy bezpieczny korytarz dla pszczół. “Zielona autostrada” połączy 22 parki

To dzięki administracji burmistrza brytyjskiej stolicy Sadiq’a Khana, który wsparł inicjatywę miejskich radnych. Władze Londynu chcą w ten sposób odpowiedzieć na kryzys wymierania wielu gatunków owadów.


“Pszczela autostrada” znajdzie się na północnym wschodzie miasta.  Ma mieć około 11 kilometrów i zapewnić bezpieczną przestrzeń dla owadów. Urzędnicy planują nasadzenia dziko rosnących kwiatów, które pomogą przeżyć w nieprzyjaznym, miejskim środowisku pszczołom i innym owadom zapylającym. Korytarz ten ma połączyć docelowo 22 londyńskie parki. Zespół powołany z inicjatywy radnej Krupy Sheth wybrał do nasadzeń gatunki roślin szczególnie mocno przyciągające owady.

Ostatnie badania pokazują, że populacja gatunków owadów zmniejszyła się na Wyspach nawet o jedną trzecią w ciągu ostatnich dwóch dekad. Zaburzona została też równowaga gatunkowa – liczba niezapylających owadów żyjących w rejonach upraw rolniczych wciąż się zwiększa.

Wielka Brytania stara się poważnie podchodzić do tego problemu. Władze przyjęły tam Narodowy Program Pomocy Owadom Zapylającym. Nad nowymi pomysłami pracuje też wspierany przez rząd panel ekspertów organizacji charytatywnej Buglife.  W swoim najnowszym raporcie zwrócili oni uwagę na potrzebę sadzenia dzikich łąk przy drogach w całym kraju. Dzięki temu udałoby się stworzyć sieć “owadzich dróg” o długości prawie 400 tysięcy kilometrów.

Pszczoły w europejskich metropoliach czują się coraz lepiej. Pierwszą “pszczelą autostradę” stworzyło już w 2016 roku Oslo. W zeszłym roku Berlin otworzył u siebie sieć “pszczelich hoteli”, czyli niewielkich instalacji rozsianych po mieście, gdzie schronienie mogą znaleźć owady zapylające. Podobnie działa Kraków, który założył też pasiekę na dachu miejskiej spalarni odpadów.

 

Źródło: smoglab.pl

Tekst: Marcel Wandas

Dodaj komentarz