fbpx

Warszawski Eko-Patrol pomógł już ponad 10 tys. zwierząt

Liczba odłowionych zwierząt, które potrzebowały pomocy Eko Patrolu, przekroczyła 10 tys. Na tym nie koniec rekordowych liczb. W ubiegłym roku do straży miejskiej z prośbą o udzielenie pomocy zwierzętom zwracano się aż 36,5 tys. razy. Liczba interwencji i zgłoszeń stale rośnie.
Liczba zgłoszeń z prośbą o udzielenie pomocy zwierzętom przekroczyła 36,5 tys. – to o 7,5 proc. więcej niż w 2015 r. Najwięcej zgłoszeń – blisko cztery tys. – wpłynęło z terenu dzielnicy Mokotów (10 proc.), natomiast ok. trzy tys. zgłoszeń z dzielnic Śródmieście (8,8 proc.), Praga Płd. (8,4 proc.) i Białołęka (8,2 proc.). Wzrost liczby zgłoszeń odnotowano w 14 dzielnicach. Rekord padł w Wilanowie – w porównaniu do 2015 r. z terenu tej dzielnicy wpłynęło o ponad 30 proc. więcej zgłoszeń. O ok. 17 proc. więcej zgłoszeń wpłynęło natomiast z dzielnic Wesoła i Targówek.

Strażnicy reagowali na każde wpływające zgłoszenie. – Ze względu na liczbę zgłoszeń, interweniował nie tylko Eko Patrol, ale również strażnicy miejscy ze wszystkich oddziałów terenowych. Eko Patrol, jako wiodący w ochronie zwierząt, realizował interwencje, w  trakcie których konieczna była m.in. specjalistyczna pomoc, kiedy zwierzęta musiały zostać odłowione, kiedy były ranne, uwięzione, agresywne, bezdomne lub kiedy w przestrzeni publicznej pojawiły się np. zwierzęta egzotyczne – mówi Piotr Mostowski zastępca Naczelnika Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Więcej interwencji

W 2016 r. liczba interwencji przeprowadzonych przez Eko Patrol wzrosła o 9 proc., natomiast liczba odłowionych zwierząt aż o 15 proc. Ponad połowa zwierząt, którym pomogli strażnicy to ssaki, w tym najczęściej psy (2890) i koty (1652). Gwałtownie rośnie natomiast liczba ptaków, które ratował Eko Patrol – odnotowano wzrost na poziomie 20 proc. 129 razy interweniowali strażnicy udzielając pomocy gadom, pajęczakom czy nawet pancerzowcom.

Niemal 3,5 tys. zwierząt, w tym przede wszystkim rannych ptaków, funkcjonariusze przekazali do warszawskiego ZOO. Tam również trafił pyton, którego mieszkanka Pragi Płd. znalazła w łazience, waran stepowy znaleziony przed blokiem przy ul. Kobielskiej, legwan zielony spacerujący chodnikiem na ul. Bajońskiej, czy krab tęczowy znaleziony we Włochach.

Eko Patrol pomaga zwierzętom już od 15 lat

W ubiegłym roku Eko Patrol obchodził jubileusz – 15-lecie działalności w stolicy. Pierwszy Eko Patrol powstał na terenie dawnej gminy Warszawa Ursynów. Był pierwszym nie tylko w stolicy, ale również w kraju. Jego wzorem powoływano podobne jednostki w strukturach innych straży gminnych (miejskich). Dziś w Eko Patrolu pracuje 46 strażników miejskich, którzy są odpowiednio przeszkoleni i przygotowani do pracy ze zwierzętami. Funkcjonariusze dysponują 11 specjalistycznymi radiowozami przystosowanymi do przewozu zwierząt, na których pokładzie znajdują się m.in.: chwytaki i sieci weterynaryjne oraz transportery do przewozu zwierząt.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz