fbpx

USA: Udało się rozdzielić syjamskie bliźnięta zrośnięte głowami

Jadona i Anias McDonald, 13-miesięcznych chłopców, którzy przyszli na świat zrośnięci głowami, udało się rozdzielić zespołowi szpitala dziecięcego w Montefiore Medical Center w Nowym Jorku. Operacja trwała ponad 16 godzin.

Operację przeprowadził dr James Goodrich, uznawany za jednego z czołowych ekspertów w chirurgii bliźniąt craniopagus, czyli zrośniętych czaszkami. Była to siódma taka operacja przeprowadzona przez doktora Goodricha i zaledwie pięćdziesiąta dziewiąta na świecie od 1952 roku.
Po rozdzieleniu chłopców każdy z nich musiał przejść jeszcze operację rekonstrukcji czaszki.

Jak podaje CNN, decyzja rodziców Jadona i Aniasa o operacji nie należała do łatwych. Zabieg był bowiem bardzo ryzykowny, niósł ze sobą poważne zagrożenia uszkodzenia mózgu jednego lub obu chłopców, a nawet śmierci dzieci. Na szczęście te trudne dla bliźniąt i ich bliskich godziny przyniosły dobre wieści od lekarzy.

„Nie płakałam, do momentu gdy chirurg wyszedł z sali. Nie byłam nawet w stanie wydusić z siebie słowa: 'dziękuję’, bo wciąż miałam ściśnięty żołądek” – relacjonowała na Facebooku matka bliźniaków, Nicole McDonald.

„Przed nami nieznane. Najbliższe miesiące będą decydujące. Wciąż nie wiemy, jak będzie wyglądać rehabilitacja Aniasa i Jadona” – dodała.

Kobieta nie kryła jednak wzruszenia. „Witaj z powrotem, mój słodki Jadonie. Wszystkiego najlepszego w dniu ponownych narodzin” – napisała pod zdjęciem chłopca, który pierwszy trafił na salę pooperacyjną po rekonstrukcji czaszki.

Źródło: edition.cnn.com, fot. facebook

Dodaj komentarz