fbpx

Policjanci wpadli na pomysł utworzenia specjalnych „ławek do pogawędki” żeby pomóc innym walczyć z samotnością

Policja w angielskim miasteczku nadmorskim stworzyła tzw. “ławki do pogawędki”, chcąc walczyć z samotnością w swojej społeczności. Każdy, kto czuje się odizolowany i samotny, może usiąść na takiej ławce i uciąć sobie pogawędkę z przyjaznym nieznajomym.

“Ławka do Pogawędki to nic wymyślnego – umieszcza się znak na zwyczajnej ławce w parku lub w centrum miasta” – mówi Tracey Grobbeler, PCSO w Burnham-on-Sea.

Do tej pory postawiono dwie takie ławki, jedną na wybrzeżu Burnham, natomiast drugą w pobliskim mieście, obok kawiarni. Każda z nich zaprasza przechodniów swoim znakiem: “Ławka pt.: ‘Z chęcią porozmawiam’ – jeśli nie masz nic przeciwko, by ktoś zatrzymał się na krótką pogawędkę, usiądź tutaj”.

“Taki napis zwyczajnie pomaga przełamać tę niewidzialną barierę społeczną, która dzieli dwóch nieznajomych znajdujących się w miejscu publicznym” – mówi Grobbeler.

“Wystarczy zatrzymać się na chwilkę, by się przywitać – już taki krótki kontakt z drugim człowiekiem może zrobić ogromną różnicę dla tych, którzy czują się osamotnieni. To nic wielkiego, a może takiej osobie umilić dzień.”

 


Ławka pt.: “Z chęcią porozmawiam” – jeśli nie masz nic przeciwko, żeby ktoś zatrzymał się na krótką pogawędkę, usiądź tutaj

 

Jak oznajmił rzecznik straży przybrzeżnej w Burnham-on-Sea, ta inicjatywa ma ich pełne poparcie, jako że nie raz byli świadkami tego, jak samotność, znęcanie się i choroba psychiczna mogą się odbić na czyimś samopoczuciu.

“Jako straż przybrzeżna, nierzadko mamy do czynienia z osobami, które borykają się z jakiegoś rodzaju problemami. Często czują się one odosobnione, ponieważ nie są w stanie przekazać tego, co je trapi. Zwykła pogawędka może tu wiele zdziałać.”

“Już zwyczajne ‘Dzień dobry’ lub ‘Czy wszystko w porządku?’ robią różnicę.”

Rzecznik straży zaznacza także, że możliwość porozmawiania z drugą osobą to dla niektórych swego rodzaju luksus – wielu ludzi cierpi w samotności, ponieważ nie ma nikogo, kto chociażby zapytał, jak im minął dzień. Życzliwość ze strony nieznajomych może wiele w ich życiu zmienić.

“Tak naprawdę każdy z nas jest w stanie pomóc, wystarczy wysłuchać drugą osobę. Nie liczy się tutaj kolor skóry, płeć, ani orientacja seksualna, ponieważ koniec końców wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy podobne problemy” – powiedział.

“Tak więc następnym razem, gdy będziesz siedzieć na ławce, obojętnie na jakiej, zacznij rozmowę z drugą osobą przyjaznym ‘Dzień dobry!’. Kto wie, być może odmienisz w ten sposób czyjeś życie.”

Policja w Burnham-on-Sea wprowadziła Ławki do Pogawędki, by uczcić Światowy Dzień Świadomości Nadużyć Wobec Osób Starszych, który zachęca członków społeczności, by docenili starsze osoby i częściej nawiązywali z nimi kontakty, a także uwrażliwia na przypadki fizycznego, psychicznego, a także finansowego znęcania się, jakiego doświadczają seniorzy.

“Każda forma przemocy jest zupełnie nie do przyjęcia. Bardzo smuci mnie fakt, że takie okrutne traktowanie niekiedy spotyka osoby starsze w naszym środowisku” – mówi komisarz policji ds. przestępczości, Sue Mountstevens.

“Ławka do Pogawędki to wspaniała inicjatywa, która, miejmy nadzieję, zachęci osoby w każdym wieku do nawiązania rozmowy.” – Jeśli znasz jakąś starszą osobę, która może czuć się osamotniona, porozmawiaj z nią – to nic nie kosztuje.

 

 

Źródło: yahoo.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

Dodaj komentarz