fbpx

Islandia zawiesza polowania na wieloryby ze względu na obawy o dobrostan zwierząt

Rząd Islandii ogłosił, że zawiesza tegoroczne polowania na wieloryby do końca sierpnia ze względu na obawy o dobrostan zwierząt. Prawdopodobnie oznacza to historyczne zakończenie tej kontrowersyjnej praktyki.

“Podjąłem decyzję o zawieszeniu polowań na wieloryby” do 31 sierpnia — powiedziała w oświadczeniu Minister Żywności, Svandis Svavarsdottir, po tym, jak rządowy raport stwierdził, że polowanie nie jest zgodne z islandzkim prawem o ochronie zwierząt.

Ostatnia pozostała firma wielorybnicza w kraju, Hvalur, wcześniej zapowiedziała, że ten sezon będzie jej ostatnim, gdyż polowania stają się mniej opłacalne.

Sezon wielorybniczy na Islandii trwa od połowy czerwca do połowy września i jest mało prawdopodobne, aby Hvalur wypłynęła w morze tak późno w sezonie.

Roczne limity upoważniają do upolowania 209 płetwalów — drugiego co do długości ssaka morskiego po niebieskim wielorybie — oraz 217 małych płetwalów, jednego z najmniejszych gatunków.

Jednak liczba odławianych zwierząt drastycznie spadła w ostatnich latach ze względu na malejący rynek mięsa wielorybiego.

Islandia, Norwegia i Japonia są jedynymi krajami na świecie, które kontynuowały polowanie na wieloryby w obliczu zaciekłej krytyki ze strony ekologów i obrońców praw zwierząt.

Niedawny raport monitoringowy Służby Weterynaryjnej i Żywnościowego na temat polowania na płetwale stwierdził, że zabijanie tych zwierząt trwało zbyt długo w odniesieniu do głównych celów Ustawy o ochronie zwierząt.

Służba weterynaryjna pokazała niedawno Szokujące filmy pokazujące agonie wieloryba ściganego przez pięć godzin.

“Jeżeli rząd i licencjobiorcy nie mogą zagwarantować spełnienia wymogów dotyczących dobrostanu, te działania nie mają przyszłości” — powiedziała minister.

W Islandii rośnie fala sprzeciwu wobec polowania na wieloryby, a według niedawnego sondażu większość społeczeństwa jest teraz za zakończeniem tej praktyki.

Źródło: uk.news.yahoo.com

Dodaj komentarz