fbpx

Mężczyzna w wieku 72 lat ukończył studia. Wspiera go jego 99-letnia mama

Ostatni raz ten siedemdziesięciolatek musiał uczyć się do zajęć w latach 60-tych. Ponad 50 lat po ukończeniu szkoły średniej, 72-latek zdobył niedawno licencjat.

11 maja, Sam Kaplan stał się pierwszym z siedmiorga rodzeństwa, który zdobył tytuł licencjata po otrzymaniu dyplomu z kierunku kino i media, na Georgia Gwinnett College. Podczas ceremonii ukończenia studiów kibicowała mu jego 99-letnia matka.

„Jest podekscytowana, szczęśliwa i dumna” — mówił świeżo upieczony absolwent o swojej matce.

Ostatni raz widziała swojego syna w środowisku akademickim w 1969 roku, kiedy ukończył szkołę średnią. W kolejnych dziesięcioleciach, Kaplan zmieniał zawody. Zgodnie z informacją prasową uczelni, prowadził firmę sprzątającą, a później firmę telemarketingową. Pracował też jako taksówkarz i w obszarze obsługi klienta dla hurtowni elektronicznej.

Uczelnia Kaplana ujawniła również, że siedemdziesięciolatek postanowił zapisać się na studia po raz pierwszy, kiedy miał 68 lat.

„Jechałem po 316 i usłyszałem w radiu, że Georgia Gwinnett College oferuje stopień, który obejmuje pisanie scenariuszy”, wyjaśnił. „Mój samochód wydawał się mieć automatyczne sterowanie, i zjechałem na Collins Hill Road. Pięć minut później, zapisywałem się na semestr jesienny”.

Pomimo jego dojrzałości, powrót do nauki po tylu latach nie był koniecznie jak jazda na rowerze. Ojciec piątki dzieci musiał nauczyć się uczyć od nowa, a w początkowych dniach bycia studentem odczuwał ciarki z powodu konieczności dostosowania się do swoich kolegów z klasy — studentów młodszych o 50 lat. Aby to zrobić, Kaplan wyznaczył sobie codzienną normę. Każdego dnia podchodził do nowego studenta i zamieniał z nim kilka słów.

„Myślę, że mam z nimi dobry kontakt. Otrzymałem wiele uścisków w ostatnim dniu zajęć” — wspomina Kaplan.

Kate Balsley, profesor na Georgia Gwinnett College, która uczyła Kaplana na niektórych z jego zajęć, wyraziła swoje podekscytowanie jego osiągnięciami akademickimi.

„Sam był zawsze chętny do dzielenia się zdjęciami i historiami o swoim interesującym życiu i rodzinie. Jesteśmy bardzo dumni widząc go na zakończeniu studiów, ale będziemy za nim tęsknić” — powiedziała Balsley.

Bez wątpienia, Kaplan zostawił trwały ślad w swojej uczelni. Świadczą o tym gromkie brawa, które otrzymał podczas ceremonii rozdania dyplomów.

Na pytanie, co teraz zamierza zrobić, Kaplan, z uśmiechem na twarzy, odpowiedział: „Może to jest czas na magisterium?” Podczas gdy większość osób w jego wieku cieszyłaby się emeryturą, Kaplan jest gotowy na kolejne wyzwania. Wyraził również nadzieję, że jego historia będzie inspiracją dla innych, którzy zastanawiają się, czy jest za późno, aby powrócić do nauki.

„Tylko dlatego, że masz już pewien wiek, nie znaczy, że nie możesz dalej się rozwijać i uczyć. Nigdy nie jest za późno, aby realizować swoje marzenia” — dodał Kaplan.

Jego historia jest świadectwem siły woli i determinacji, a także przypomnieniem, że nauka jest procesem, który trwa całe życie, bez względu na wiek. Z pełnym entuzjazmu spojrzeniem na przyszłość, Kaplan jest gotowy na kolejny etap swojej niezwykłej akademickiej podróży.

A co jeśli byśmy spojrzeli na tę historię z innej perspektywy? Jak odczuwa się to, będąc w wieku 99 lat i oglądając własne dziecko, które właśnie ukończyło studia? Wiele emocji musiało towarzyszyć matce Sam’a, gdy patrzyła na swojego syna, który przechodził przez scenę, aby odebrać dyplom. Z pewnością była to dla niej duma i radość, ale również prawdopodobnie zaskoczenie i zdziwienie.

Dodaj komentarz