fbpx

10-letnia dziewczynka objawieniem piłkarskim na Litwie

Dziesięcioletnia Zemyna Lekaviciute została najmłodszą piłkarką, która strzeliła gola w meczu ligowym na Litwie. Dziewczynka występuje razem z dorosłymi zawodniczkami w Akademii Piłkarskiej Żalgirisu Wilno w 1. lidze, będącej zapleczem ekstraklasy.

Lekaviciute zdobyła bramkę przeciwko drużynie Sesupe Wyłkowyszki z podania Grety Jaroseviciute, urodzonej, podobnie jak Zemyna, w 2006 roku. Pod koniec spotkania Lekaviciute zaliczyła jeszcze asystę.

Był to jej pierwszy występ w 1. lidze. Zemyna stała się w ten sposób najmłodszą zdobywczynią bramki na Litwie –  mówi dyrektor Akademii Piłkarskiej Svajunas Stravinskas.

Zemuna trenuje piłkę nożną od czterech lat. W Akademii Piłkarskiej ćwiczy trzy razy tygodniowo, a za zajęcia jej rodzice płacą 45 euro miesięcznie, ponosząc dodatkowo koszty zakupu sprzętu i podróży na mecze.

Akademia Żalgirisu, choć jest jedynym żeńskim klubem piłkarskim w Wilnie, nie może liczyć na większe wsparcie władz miejskich. Dotacja wynosi tylko 3 tys. euro, podczas gdy drużyna męska Żalgirisu otrzymuje 868 tys. euro.

Piłkarki Akademii mają nadzieję, że sytuacja ich klubu poprawi się po mistrzostwach Europy zawodniczek do lat 17, które odbędą się na Litwie w 2018 roku.

Źródło: guardian.ng

 

Dodaj komentarz