fbpx

Marek Rupiński zwyciężył w amerykańskim ultramaratonie

Marek Rupiński, mieszkaniec gminy Dobra pod Szczecinem, przeszedł do historii jako najszybszy mężczyzna, który ukończył Race Across America 2023! Polski sportowiec, wyprzedzając wszystkich innych zawodników, pokonał imponującą odległość niemal 5000 kilometrów w czasie zaledwie 10 dni, 5 godzin i 27 minut.

Ultramaraton rowerowy Race Across America, będący częścią amerykańskiej tradycji sportowej od ponad 40 lat, w tym roku został zdominowany przez Marka Rupińskiego. Ta trudna trasa, rozciągająca się od San Diego w Kalifornii do Annapolis niedaleko Waszyngtonu, przeprowadza zawodników przez 12 stanów i kilka stref czasowych, wymagając od nich pokonania nie tylko długiego dystansu, ale również trzech pasm górskich i 50 tysięcy metrów przewyższeń.

Rupiński zdobył swoje miejsce w Race Across America, triumfując w poprzednim roku w Race Around Poland — wymagającym wyścigu rowerowym długodystansowym, który obejmuje 3600 kilometrów wokół Polski. Z 30 startujących zawodników w tegorocznej edycji Race Across America – 24 mężczyzn i 6 kobiet – Rupiński był jednym z dwóch Polaków rywalizujących w kategorii mężczyzn do lat 50. Od początku do końca utrzymywał czołową pozycję, przekraczając linię mety jako pierwszy, ustanawiając rekord czasu 10 dni, 5 godzin i 27 minut, co przekłada się na średnią prędkość 19,9 km/h na całym dystansie 4884 kilometrów.

Marek Rupiński zanurzył się w świecie profesjonalnego kolarstwa szosowego dopiero po przekroczeniu 42 roku życia. Chociaż sport zawsze był częścią jego życia, nigdy wcześniej nie uprawiał go na poziomie zawodowym. Jego poważne zaangażowanie w kolarstwo rozpoczęło się późno, kiedy w wieku czterdziestu paru lat pożyczył rower i wybrał się na przejażdżkę.

– Na dzień dobry przejechałem sto kilometrów bez żadnego bólu i zmęczenia. Okazało się, że mam predyspozycje, dobrze się z tym czuję i idą za tym dobre wyniki — wspominał w rozmowie z “Głosem”.

Bez problemu radził sobie z coraz dłuższymi dystansami, aż w końcu postanowił wziąć udział w zawodach. Wtedy potwierdziło się, że jest stworzony do jazdy na długich dystansach.

 

 

Dodaj komentarz