fbpx

80-latki zaczynają przygodę życia: W 80 dni dookoła świata

Od Pekinu, przez Bognor Regis, po Buenos Aires, dwie przyjaciółki Sandy Hazelip i Ellie Hamby wysyłają wiadomość do osób starszych na całym świecie, która brzmi: „Jeśli nie skorzystasz, stracisz”. 80-latki wyruszają w 80 dni dookoła świata, aby uczcić swoje okrągłe urodziny i pomimo zaawansowanego wieku, dobrze się bawić.

Kobiety poznały się w Zambii dwie dekady temu kiedy Hazelip pracowała tam jako lekarz, a Hamby była wówczas fotografką i dokumentalistką.

Na przestrzeni lat znajomość przekształciła się w przyjaźń. Mając już za sobą kilka wspólnych podróży, przyjaciółki wpadły na pomysł, aby zobaczyć wszystkie siedem kontynentów i wszystkie siedem cudów świata. Wyprawa miałaby być sposobem na uczczenie  80. urodzin obu pań poprzez objechanie świata w 80 dni.

Nie podróżujemy pierwszą klasą. Kiedy jakaś kobieta chciałaby do nas dołączyć mówiąc: 'Och, chciałbym podróżować razem z wami”, zawsze spoglądam na jej dłonie.  Jeśli są dobrze wypielęgnowane, prosto od manicurzystki, myślę, że taka kobieta nie czułaby się z nami komfortowo –kwituje  Hazelip.

Do najważniejszych punktów ich dotychczasowej podróży należy zobaczenie świata z samolotu nad Mount Everestem i postawienie nogi na Antarktydzie.

Ich plan podróży obejmuje 18 krajów, a do tej pory udało im się przejechać na saniach ciągniętych przez psi zaprzęg, zobaczyć Wieczne Miasto, zorze polarne nad Laponią i odbyć wyprawę w poszukiwaniu pingwinów cesarskich. I to wszystko pomimo faktu, że obydwie przeszły całkowitą wymianę stawu kolanowego!

Moja córka nie jest zbytnio zaniepokojona. Mówi tylko 'Cóż, jeśli mama wypadnie z balonu na gorące powietrze w Egipcie lub z góry… To dobrze. Żyje tak, jak chciała, a ja jestem z tego powodu szczęśliwa – dodaje Hamby.

Ich motto to zawsze  się uśmiechać; nigdy się nie denerwować. Kobiety mają nadzieję, że ich pomysł zainspiruje inne srebrnogłowe do odbycia jakiejś podróży.

 

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późnoseniorka

Źródło: Good News Network

Dodaj komentarz