fbpx

Polka dyrektorką artystyczną w Brukseli. „To kluczowy moment”

Katarzyna Redzisz pod koniec 2021 r. została mianowana dyrektorką artystyczną w muzeum sztuki współczesnej Kanal – Centre Pompidou w Brukseli. Na początku lutego 2022 r. po raz pierwszy zabrała głos w tej sprawie.

Katarzyna Redzisz ma w swoim dorobku wiele podobnych osiągnięć. Od 2015 r. pełniła funkcję starszego kuratora i była odpowiedzialna za program wystaw i pokazów kolekcji w muzeum Tate Liverpool; odpowiadała także za współpracę międzynarodową. Przed Liverpoolem pracowała w Londynie – w muzeum Tate Modern -gdzie pełniła rolę kuratorki wielu ważnych wystaw m.in. Sigmara Polke, Alighiero Boetti i Miry Schendel.

Katarzyna Redzisz ma na swoim koncie sukcesy również na polskim gruncie. W latach 2008-2015 była założycielem i dyrektorem Open Art Projects, warszawskiej organizacji non-profit zajmującej się sztuką. W latach 2011-2018 wraz z artystą Mirosławem Bałką prowadziła „Otwock”, projekt badający relacje między sztuką a lokalnością.

Oprócz tego Polka organizowała w 2019 r. wystawę inauguracyjną Muzeum Susch w Szwajcarii oraz 4. edycję Biennale Spotkań Sztuki w Timisoarze. Teraz najbliższe lata spędzi w Brukseli – w pobliżu kanału Bruksela-Charleroi, w dawnych budynkach garażu Citroena. To właśnie tam w 2024 r. powstanie muzeum sztuki współczesnej o nazwie Kanal – Centre Pompidou.

Bardzo się cieszę, że dołączam do Kanal – Centre Pompidou w tym kluczowym momencie kształtowania nowej instytucji. (…) Bruksela jest domem dla obywateli wielu narodów, rosnącej liczby artystów z różnych środowisk, licznych organizacji kulturalnych. To fundamentalne znaczenie dla przyszłości Kanal – wyznała Katarzyna Redzisz podczas oficjalnej konferencji w Brukseli.

Pomysł przebudowy budynku dawnego Citroena powstał w 2017 r. W marcu ówczesnego roku Bruksela ogłosiła międzynarodowy konkurs na projekt przebudowy Citroena na muzeum sztuki. Nawiązała współpracę z Centre Pompidou, aby zapewnić dzieła największych artystów z całego świata.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: tvp.pl

Dodaj komentarz