fbpx

Studenci ze Szczecina zaprojektowali budynek szkoły w Senegalu

Grupa studentów Architektury z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) zdobyła wyróżnienie honorowe w prestiżowym konkursie Kaira Looro International. Projekt szkoły podstawowej w Senegalu, opracowany przez Michała Pietrusiewicza, Justynę Błasiak i Krzysztofa Afeltowicza, zyskał uznanie dzięki innowacyjnemu podejściu do zrównoważonej architektury i silnemu nawiązaniu do lokalnej tradycji.

Konkurs Kaira Looro International jest wyjątkowym wydarzeniem, którego celem jest promocja młodych talentów w dziedzinie architektury. Umożliwia on studentom i młodym architektom zaistnienie w zawodowym świecie poprzez publikacje, nagrody, możliwość budowy i staże w renomowanych firmach architektonicznych na całym świecie. Organizowany jest przez organizację humanitarną Balouo Salo, a wszystkie wpływy z konkursu są przeznaczane na cele charytatywne.

Zadaniem uczestników tegorocznej edycji konkursu było stworzenie projektu szkoły podstawowej w Senegalu. Polski zespół zaproponował innowacyjne rozwiązanie, które czerpie z natury i tradycji regionu.

Projekt szczecińskich studentów skupiał się na parterowym budynku, który swoją formą nawiązywał do organicznych kształtów, takich jak łódź, liść czy grot strzały. Proponowane materiały do budowy obejmowały kamień, drewno i metal, nawiązując tym samym do zrównoważonej architektury i ekologii. Całość konstrukcji harmonijnie wpisuje się w krajobraz i lokalne tradycje, a smukła, pozioma sylwetka budynku odwołuje się do historii regionu.

„Idea konkursu pozwala na otwarcie się na nowy horyzont” – mówi Michał Pietrusiewicz, jeden z autorów projektu. „Tworząc projekt, musieliśmy wziąć pod uwagę różne warunki, wymagania i problemy kraju, w którym budynek miałby stanąć. Zależało nam również na stworzeniu miejsca, które buduje wspólnotę i tożsamość regionu”.

Dodaj komentarz