fbpx

Kujawskie piramidy, czyli niezwykłe grobowce pochodzące sprzed 5 tysięcy lat, starsze niż piramidy w Egipcie i Stonehenge

Piramidy kujawskie wzniesiono z wielkich i mniejszych głazów stanowiących obrys całości i usypanego pomiędzy nimi, wysokiego do 5 metrów kopca ziemnego. Ale nie o wysokość tu chodzi, bo nie jest ona duża, a o długość – ta przekracza w wielu przypadkach 100 metrów. Najdłuższe piramidy miały 150 metrów! Kilka metrów od czoła nasypu, gdzie grobowce są najwyższe, znajdowały się kamienne komory, a w nich ludzkie pochówki – zwykle jeden lub kilka.
Onegdaj archeolodzy i historycy nadali tej kulturze nazwę megalitycznej, zatem kultury wielkich kamieni. I to tłumaczy wiele – ci ludzie po prostu chcieli po sobie pozostawić coś wielkiego. – Tak można by sądzić po wielkości grobowców, ale pochowani w nich ludzie mierzyli najwyżej 160 centymetrów. Nie żyli też długo – najstarsi dożywali 40-60 lat. – Zapewne była to starszyzna plemienna i osoby spokrewnione – wyjaśnia Adam Myrta, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Izbicy, opiekun Parku Kulturowego w Wietrzychowicach.
Dyrektor Myrta wskazuje na jeszcze jeden ciekawy fakt – ten mianowicie, że pradawni mieszkańcy tych okolic doskonale znali się na medycynie. W grobowcu 5 znaleziono szczątki dwóch mężczyzn, na których czaszkach zachowały się ślady trepanacji. Młodszy, w wieku ok. 35 lat, przeżył czterokrotną trepanację, dla starszego (ok. 50 lat) jednorazowa operacja również zakończyła się pomyślnie.  Być może pacjentów odurzano dymem z palonych liści konopi indyjskich, bowiem archeolodzy znaleźli w ziemi nasiona tej rośliny.

Tak czy owak miejsce to jest niezwykłe ponieważ pokazuje że Polska i Polacy nie pojawili się znikąd, a nasze korzenie są o wiele głębsze niż wielu innych nacji.  Warto szanować to kim jesteśmy i to jak długa jest nasza historia!!!

 Do Skansenu Archeologicznego w Sarnowie prowadzi początkowo droga nr 270 łącząca Izbicę Kujawską z Brześciem Kujawskim z której skręcamy na zachód w stronę Topólki. Kierunek “Sarnowo” pokaże drogowskaz. Wjeżdżamy na drogę polną. Zwiedzanie skansenów nic nie kosztuje. Dostępne są cały czas.

One thought on “Kujawskie piramidy, czyli niezwykłe grobowce pochodzące sprzed 5 tysięcy lat, starsze niż piramidy w Egipcie i Stonehenge

  • 1 grudnia 2017 at 10:11
    Permalink

    “Tak czy owak miejsce to jest niezwykłe ponieważ pokazuje że Polska i Polacy nie pojawili się znikąd, a nasze korzenie są o wiele głębsze niż wielu innych nacji.” Czyżby turbosłowianizm znów w natarciu ?

    Reply

Dodaj komentarz