fbpx

Przywiązują się i kochają. Zaskakujące wyniki badań na temat kotów

Naukowcy odkryli, że koty przywiązują się równie mocno do człowieka jak psy. Więź przypomina związek między matką , a dzieckiem. Pies mocno zdeklasował pozycję kota w życiu człowieka, był częściej obiektem badań i dosyć szybko zdobył tytuł – najlepszego przyjaciela człowieka.

Mimo, że kotów jest więcej, przypisano im rolę samolubnych, niezależnych i nieprzystępnych zwierząt. Teraz może się to zmienić.

Kot jak dziecko

Kristyn Vitale z Uniwersytetu Stanowego w Oregonie, wraz ze swym zespołem badawczym, przeprowadziła testy na 79 kociętach i 38 dorosłych kotach wraz z opiekunami. Badanie podzielono na kilka etapów.

W pierwszym etapie kot przez dwie minuty był w obcym pomieszczeniu ze swoim właścicielem. W drugim etapie zostawał sam, a podczas trzeciego etapu właściciel wracał i spędzał z kotem kilka minut. Interakcja była dozwolona tylko wtedy, gdy kot przekraczał linię graniczną. Test filmowano i po zachowaniu kota, określano jego więź z właścicielem.

Koty z bezpieczną więzią, były mniej zestresowane i chętnie poznawały nowe otoczenie, koty pozbawione więzi trzymały się z dala od opiekuna lub siedziały sztywno na kolanach właściciela. 65,8% dorosłych kotów pokazywało silną więź z opiekunem, 64,3% kociaków również okazywało duże przywiązanie.

Badacze obliczyli, że proporcje te są prawie identyczne do proporcji stosunku niemowląt do ich opiekunów. Dla porównania u psów jest to tylko 58%. Naukowcy stwierdzili, że koty dobrze traktowane są towarzyskie i czułe. Ponadto nad jedzenie i zabawki pierwszeństwo ma towarzystwo człowieka.

Według behawiorysty

Andrzej Kłosiński, psycholog, behawiorysta zwierzęcy i dyrektor COAPE Polska, uważa że z kotami można stworzyć silne i trwałe więzi. Czerpiemy większą satysfakcję z relacji i dajemy szansę rozmnażania się kotom bardziej towarzyskim i lubiącym kontakt z człowiekiem.

Kiedy 20 lat temu pan Andrzej zaczynał pracę nikt nie mówił o problemach spowodowanych rozłąką z opiekunem. Dziś prowadzone są na ten temat badania naukowe, a wyniki prezentowane na kursach dla behawiorystów zwierzęcych. Poza troską o podstawowe potrzeby, kotu do szczęścia potrzebna jest więź z człowiekiem, a to dobra wiadomość dla wszystkich kociarzy.

 

Źródło: kobieta.interia.pl

Opracowanie: Salomea

Dodaj komentarz