fbpx

W podkarpackiej wsi stworzyli pierwszą na świecie fabrykę drukowanych ogniw słonecznych

W Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym otwarto pierwszą na świecie fabrykę, w której produkowane są drukowane ogniwa fotowoltaiczne. Pionierska technologia ma sprawić, że ogniwa będą tańsze i bardziej wydajne.

Firma przez kilka lat działała w Inkubatorze Technologicznym gdzie prowadziła badania nad udoskonalaniem ogniw fotowoltaicznych. Ich efekt to 15 zgłoszeń patentowych. Teraz w nowoczesnym obiekcie rozpocznie pilotażową produkcję ogniw III generacji. Do tej pory był w nich stosowany głównie kruchy i drogi krzem – teraz zastąpiły go substancje organiczne. Ogniwa będą wiec tańsze i bardziej wydajne.

Produkcja będzie możliwa dzięki specjalnym drukarkom. Wdrożenie tego rozwiązania to ewenement w skali świata i przekroczenie bariery technologicznej. Ale firma planuje już kolejne. Chce zwiększyć wydajność ogniw stosując tzw. Kropki kwantowe czyli cząsteczki wielkości kilku atomów.

Firma MLSystem już zatrudniła 10 osób i przyjmuje kolejnych. Poszukiwani są specjaliści z zakresu nanomateriałów, inżynierowie, projektanci i pracownicy techniczni do obsługi sprzętu. MLSystem budując zakład zastosował wiele własnych rozwiązań m.in. wiaty parkingowe z paneli produkujących prąd, żaluzje fotowoltaiczne czy też fasady wentylowane mogące zasilać klimatyzację. Jednym z najnowszych pomysłów są specjalne ławki, z których będziemy mogli naładować np. nasz laptop czy telefon komórkowy.

uid_d338269ff19f213981789e1a9bbd72b81455820544478_width_940_play_0_pos_0_gs_0_height_528

Więcej na: rzeszow.tvp.pl

Dodaj komentarz