fbpx

Naukowcy stworzyli pierwszy lewitujący materiał

Grupa badawcza z Japońskiego Instytutu Nauki i Technologii Okinawa opracowała małą próbkę grafitu zdolną do lewitowania w powietrzu nad układem magnesów. Twórcy tego materiału, który zdaniem badaczy unosi się „wolny od grawitacji”, uważają, że ma on potencjał do tworzenia nowatorskich, wysoce wrażliwych czujników.

Przy tworzeniu tego grafitu zastosowano technikę chemicznego malowania koralików grafitowych oraz wykorzystano magnesy rozmieszczone w regularnej siatce.

Grafit jest znakomitym przewodnikiem elektryczności, ale traci energię podczas przewodzenia prądu. To zjawisko jest powodem, dla którego dotąd nikt nie opatentował lewitacji magnetycznej z jego użyciem. Naukowcy mają nadzieję, że dzięki ograniczeniu ruchów materiału, będzie możliwe opracowanie czujników zdolnych do detekcji nawet najsubtelniejszych zmian grawitacyjnych.

“Ciepło powoduje ruch, ale poprzez ciągłe monitorowanie i dostarczanie systemowi informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym możemy go ograniczyć”  – mówi Jason Twamley, lider zespołu badawczego. “Kontrolując materiał, zmniejszamy jego energię kinetyczną, skutecznie go przy tym chłodząc” – dodał naukowiec.

Twamley wierzy, że grafit zdolny do lewitacji będzie skuteczniejszy od dotychczasowych, najbardziej czułych grawimetrów.

Obecnie badacze koncentrują się na eliminacji ciągle występujących zniekształceń zewnętrznych, takich jak drgania, pola magnetyczne i elektryczne zakłócenia, aby poprawić funkcjonowanie tego nowego materiału.

Źródło: interestingengineering.com

Dodaj komentarz