fbpx

Warszawski Uniwersytet Medyczny. 2 niezwykłe operacje w łonie matek na sercach wielkości 10 groszówki

Aż dwie skomplikowane wewnątrzmaciczne operacje na sercach płodów miały miejsce w ostatni czwartek w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzieci obarczone były wadą w postaci krytycznej stenozy zastawki aortalnej, która może powodować bardzo groźne następstwa, w tym zgon wewnątrzmaciczny.

Technicznie oba zabiegi były dużym wyzwaniem, bo serce w tym okresie jest małe, ma mniej więcej wielkość dziesięciogroszówki – powiedziała prof. Marzena Dębska, jedna z operatorek. – Oba zabiegi się udały, teraz będziemy monitorować dalszy rozwój naszych małych pacjentów. Takie operacje są niezbitym dowodem na to, jak wspaniałych specjalistów mamy na pokładzie UCZKiN – podkreśliła.

Stenoza zastawki aortalnej to zwężenie światła lewego ujścia tętniczego skutkujące utrudnionym odpływem krwi z lewej komory serca do aorty. W najcięższych postaciach uszkodzenie komory może skutkować rozwojem serca jednokomorowego (HLHS) u noworodka i koniecznością wieloetapowego, niezwykle skomplikowanego leczenia operacyjnego po porodzie. Rozpoznanie zwężenia zastawki aortalnej u płodu opiera się na badaniu ultrasonograficznym serca płodu – wskazuje WUM.

U pierwszej pacjentki operacja została przeprowadzona w 23. tygodniu ciąży. Lekarzom udało się bezpiecznie poszerzyć zastawkę aortalną, dziecko ma szansę na uratowanie lewej komory serca. W przypadku drugiej pacjentki sytuacja była bardziej skomplikowana. Operacja została przeprowadzona ze wskazań życiowych, ponieważ u dziecka występowała niewydolność krążenia i obrzęk. Groziła mu śmierć jeszcze w łonie matki.

Zwykle w ciągu jednego dnia naprawiamy jedno serduszko małego pacjenta w łonie matki. We czwartek miało to miejsce u dwóch nienarodzonych jeszcze pacjentów. Były trudne momenty, ale nasz zespół pokazał, że potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji. Teraz trzymamy kciuki za dobre efekty odległe – tłumaczy prof. Mirosław Wielgoś, kierownik I Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM.

 

Źródło: tvp.info

Foto: WUM

Dodaj komentarz