fbpx

Prosty test na niedobór cynku. Możesz zrobić go w domu

Mimo że cynk należy do mikroelementów, czyli pierwiastków, których zawartość w organizmie jest niewielka, wpływ cynku na organizm i jego prawidłowe funkcjonowanie jest niezaprzeczalny. Cynk w organizmie człowieka spełnia wiele istotnych ról: wpływa na budowę i działanie kilkuset enzymów, uczestniczy w przemianach białek, tłuszczów i węglowodanów, jest niezbędny w procesach wzrostu, podziałów i śmierci komórek, wpływa na stabilizację i ekspresję genów, uczestniczy w naprawie DNA, warunkuje prawidłowe działanie układu immunologicznego i wiele innych.

 

Zawartość cynku w organizmie można sprawdzić podczas badania laboratoryjnego krwi. Jednak jeśli nie chcemy czekać na wyniki z laboratorium, możemy to w łatwy sposób sprawdzić… w domu.

Autorem testu jest nieżyjący już profesor Derek Bryce Smith, biochemik z Uniwersytetu Reading w Wielkiej Brytanii. Według badań opublikowanych w PubMed dokładność testu w indywidualnych przypadkach wynosi nawet aż 70-100 proc.  Zatem jak w prosty sposób zbadać, czy zmagasz się z niedoborem cynku?

W aptece kup siedmiowodny siarczan cynku (ok. 8 zł za 250 gramów substancji), a następnie 1 gram roztworu rozpuść w litrze czystej wody o temperaturze pokojowej. Ważne jest, żeby mieszać go drewnianą łyżką. Na godzinę przed przeprowadzeniem badania zakazane jest picie, jedzenie, a także palenie papierosów.

Weź do ust łyk roztworu, a następnie trzymaj w jamie ustnej przez ok. 30 sekund. Jeżeli od razu poczujesz nieprzyjemny smak, niezwłocznie go wypluj. Oznacza to, że ilość cynku w organizmie jest prawidłowa. Inaczej sprawa wygląda, gdy smak poczujemy po chwili lub wcale.

Jeśli po 10 sekundach nie czujesz żadnego smaku, to oznaka, że prawdopodobnie cierpisz na niedobór cynku. W takim przypadku warto ocenić poziom tego pierwiastka za pomocą badania krwi i porozmawiać z lekarzem o suplementacji.

Jeśli po 10 sekundach wyczuwasz metaliczny posmak, prawdopodobnie masz średni niedobór cynku – tu również wskazana będzie suplementacja.

 

Źródło: hellozdrowie.pl

 

One thought on “Prosty test na niedobór cynku. Możesz zrobić go w domu

Dodaj komentarz