fbpx

Sukces lekarzy. Dokonali pierwszego przeszczepu całego oka

W Nowym Jorku, w szpitalu NYU Langone Health, dokonano pierwszego na świecie przeszczepu całego oka. Chociaż nie ma pewności, czy pacjent odzyska wzrok, lekarze uważają to za przełomowy moment. “To duży krok naprzód” – stwierdził jeden z chirurgów zaangażowanych w operację. Pacjentowi przeszczepiono także połowę twarzy.

46-letni Aaron James, były monter linii wysokiego napięcia i weteran, miał nieszczęśliwy wypadek w czerwcu 2021 roku. Podczas pracy nieumyślnie dotknął twarzą odsłoniętego kabla. Przepływ prądu o napięciu 7 200 volt spowodował ciężkie uszkodzenia. James stracił nos, lewy policzek, podbródek i lewe ramię. Jego lewe oko również zostało poważnie uszkodzone. Został przewieziony do miejscowego szpitala,  lekarze wątpili w jego przeżycie.

W kolejnych tygodniach Aaron był przenoszony między szpitalami. Otrzymał intensywną opiekę, przeszedł operacje rekonstrukcyjne i amputację uszkodzonego ramienia. Większość czasu był nieprzytomny. Jego żona, Megan James, wspomina, że po wypadku twarz Aarona była tak zdeformowana, że widać było kości.

“Nigdy nie zapomnę widoku jego oczodołu i czaszki. Pomyślałam, że nie ma twarzy” – opowiadała Megan.

Po sześciu tygodniach od wypadku Aaron odzyskał świadomość. Jego przypadek przedstawiono dr. Eduardo Rodriguezowi, szefowi Programu Transplantacji Twarzy w NYU Langon Health. Lekarz zaproponował Aaronowi przeszczep twarzy i gałki ocznej, informując, że przeszczep oka nie gwarantuje odzyskania wzroku.

Operacja przeszczepu oka i części twarzy odbyła się 27 maja. Zajęła 21 godzin i uczestniczyło w niej ponad 140 osób. Dr Eduardo Rodriguez informował później, że rekonwalescencja Aarona przebiega pomyślnie, a operacja była sukcesem.

“To, że udało nam się przeszczepić oko z twarzą, to niesamowite osiągnięcie, które wielu uważało za niemożliwe” – mówił dr Rodriguez.

Aaron ma nadzieję, że z czasem odzyska wzrok w lewym oku. “To moje największe marzenie” – powiedział.

Transplantolog Bruce Gelb określił postępy w regeneracji oka Aarona jako “wyjątkowe”. Aaron stał się 19. osobą w USA, której przeszczepiono twarz.

Jego żona wyznała, że widok męża po operacji był “szalony, cudowny, dziwny, ekscytujący i szczęśliwy”.

Aaron James z Hot Springs w stanie Arkansas, pozuje z doktorem Eduardo D. Rodriguezem po przeprowadzeniu operacji pierwszego na świecie przeszczepu całego oka jako części przeszczepu twarzy w NYU Langone na nieznanym zdjęciu. James przeżył śmiertelnie niebezpieczne porażenie prądem o napięciu 7200 woltów, pracując jako monter linii wysokiego napięcia w czerwcu 2021 roku. NYU Langone Health/Handout via REUTERS.

Źródło: reuters.com

Dodaj komentarz