Sukces lekarzy. Dokonali pierwszego przeszczepu całego oka
W Nowym Jorku, w szpitalu NYU Langone Health, dokonano pierwszego na świecie przeszczepu całego oka. Chociaż nie ma pewności, czy pacjent odzyska wzrok, lekarze uważają to za przełomowy moment. „To duży krok naprzód” – stwierdził jeden z chirurgów zaangażowanych w operację. Pacjentowi przeszczepiono także połowę twarzy.
46-letni Aaron James, były monter linii wysokiego napięcia i weteran, miał nieszczęśliwy wypadek w czerwcu 2021 roku. Podczas pracy nieumyślnie dotknął twarzą odsłoniętego kabla. Przepływ prądu o napięciu 7 200 volt spowodował ciężkie uszkodzenia. James stracił nos, lewy policzek, podbródek i lewe ramię. Jego lewe oko również zostało poważnie uszkodzone. Został przewieziony do miejscowego szpitala, lekarze wątpili w jego przeżycie.
W kolejnych tygodniach Aaron był przenoszony między szpitalami. Otrzymał intensywną opiekę, przeszedł operacje rekonstrukcyjne i amputację uszkodzonego ramienia. Większość czasu był nieprzytomny. Jego żona, Megan James, wspomina, że po wypadku twarz Aarona była tak zdeformowana, że widać było kości.
„Nigdy nie zapomnę widoku jego oczodołu i czaszki. Pomyślałam, że nie ma twarzy” – opowiadała Megan.
Po sześciu tygodniach od wypadku Aaron odzyskał świadomość. Jego przypadek przedstawiono dr. Eduardo Rodriguezowi, szefowi Programu Transplantacji Twarzy w NYU Langon Health. Lekarz zaproponował Aaronowi przeszczep twarzy i gałki ocznej, informując, że przeszczep oka nie gwarantuje odzyskania wzroku.
Operacja przeszczepu oka i części twarzy odbyła się 27 maja. Zajęła 21 godzin i uczestniczyło w niej ponad 140 osób. Dr Eduardo Rodriguez informował później, że rekonwalescencja Aarona przebiega pomyślnie, a operacja była sukcesem.
„To, że udało nam się przeszczepić oko z twarzą, to niesamowite osiągnięcie, które wielu uważało za niemożliwe” – mówił dr Rodriguez.
Aaron ma nadzieję, że z czasem odzyska wzrok w lewym oku. „To moje największe marzenie” – powiedział.
Transplantolog Bruce Gelb określił postępy w regeneracji oka Aarona jako „wyjątkowe”. Aaron stał się 19. osobą w USA, której przeszczepiono twarz.
Jego żona wyznała, że widok męża po operacji był „szalony, cudowny, dziwny, ekscytujący i szczęśliwy”.
Źródło: reuters.com