fbpx

Rosyjscy naukowcy odkryli naturalne antybiotyki

Eksperci Instytutu Biologii z Irkuckiego Uniwersytetu Państwowego dokonali niesamowitego odkrycia w Jaskini Wielka Oresznaja (org. Большая Орешная).

Rosyjscy i niemieccy naukowcy odkryli substancję o nazwie „mleko księżycowe”. Ciecz, znajdująca się na ścianach groty i zawiera naturalny antybiotyk. Szczep bakterii wytwarza związki zwalczające inne organizmy i grzyby.

Związki, zawarte w „mleku księżycowym” zabijają na przykład bakterie E. coli, wobec której bezsilne są ampicylina i kanamycyna. W tym samym czasie, związki te nie hamują wzrostu bezpiecznych i pożytecznych grzybów. Pojawiło się więc nowe światło dla badań przedklinicznych i klinicznych. W „mleku księżycowym” znaleziono 120 związków, z czego aż 100 nie jest znane nauce.

Profesor Maksim Timofeew zauważył, że od odkrycia do produkcji nowego leku może minąć wiele czasu.

Nadzieje związane z trwającymi badaniami są ogromne, ale jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o produkcji leku. Ogólnie rzecz ujmując, droga od pierwszych wyników badań naukowych do opatentowania leku trwa około 10 – 12 lat. Oczywiście, istotną rolę odgrywają także gigantyczne koszty w tym procesie. Potrzebne są duże nakłady i ścisła współpraca wielu instytucji pod nadzorem, w tym przypadku, rosyjskiego ministerstwa zdrowia.

Należy pamiętać, że poszukiwanie nieznanych nauce szczepów bakterii trwa w jaskiniach syberyjskich od 2014 roku. Wiek wielu podziemnych naturalnych magazynów liczy około 30 milionów lat.

Źródło: ufonews.su

Dodaj komentarz