Na warszawskim Żoliborzu można wejść z psem do biblioteki
Władze Żoliborza uruchomiły ciekawą akcję, dzięki której podczas spaceru z czworonogiem można wypożyczyć lub oddać książkę. Wszystko po to, aby zostawiać psa przed budynkiem i nie narażać go na niepotrzebny stres oraz ryzyko kradzieży.
– Chcemy stać się miejscem bardziej przyjaznym i otwartym na potrzeby naszych mieszkańców. Wiele osób zwraca uwagę, że byłoby im wygodniej podejść do biblioteki przy okazji spaceru z psem i wejść razem do środka. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, w której pupil źle znosi zostawanie bez opieki w nieznanym sobie miejscu – zakomunikował Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza.
Jak podkreśla dyrektor Biblioteki Publicznej Dzielnicy Żoliborz, akcja nieprzypadkowo uruchamiana jest właśnie teraz.
– Niebagatelne znaczenie ma tutaj fakt, że osoby po przebyciu koronawirusa dostrzegają u siebie długotrwale osłabienie i szybsze zmęczenie nawet prostą aktywnością na świeżym powietrzu. Chcielibyśmy, żeby nasi czytelnicy podczas jednego spaceru mogli zrealizować dwie bieżące potrzeby: spacer z psem i wizytę w bibliotece, bez konieczności pokonywania ponownie podobnej trasy – komentuje dyrektor Biblioteki.
Aby możliwie skrócić czas przebywania w bibliotece, wprowadzono pewne ograniczenia. Akcja dotyczy wyłącznie możliwości wejścia z czworonogiem przy okazji zwrotu książek lub wypozyczenia pozycji, które zamówiło się wcześniej przez Internet.
„Nie ma możliwości przemieszczania się z pupilem pomiędzy regałami w celu wyszukiwania książek do wypożyczenia. Pies w bibliotece powinien być na smyczy pod pełną kontrolą właścicielską, a w przypadku psów dużych lub mogących wzbudzać strach – także w kagańcu” – zaznaczają władze dzielnicy.
Latem oraz w pozostałe ciepłe dni przed placówkami bibliotecznymi mają się pojawić miski z wodą.
Kolejne ułatwienie dla czytelników
Żoliborski urząd zaznacza, że jest to kolejne ułatwienie dla czytelników. W bibliotece działa już usługa książka na telefon. „Jest ona skierowana do osób starszych, chorych lub o ograniczonych możliwościach poruszania się, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do biblioteki. Takie osoby mogą zadzwonić do wybranej placówki, z której chcą wypożyczyć książki i prosić o ich dostarczenie do domu. Książki zostaną również odebrane przez bibliotekarza w celu ich zwrócenia” – przypomniano w komunikacie.
Usługa książka na telefon obejmuje książki tradycyjne, audiobooki, literaturę obcojęzyczną, literaturę popularnonaukową oraz filmy i dotyczy wszystkich żoliborskich placówek bibliotecznych.
Akcją o otwarciu się na potrzeby czytelników z czworonożnymi przyjaciółmi, żoliborskie biblioteki powiększyły listę dzielnicowych publicznych miejsc przyjaznych zwierzętom. Mieszkańcy Żoliborza od kilku lat mogą załatwiać swoje sprawy w Urzędzie Dzielnicy na sali obsługi w towarzystwie swojego pupila. Wiosną i latem pod urzędem wystawiana jest miska ze świeżą wodą. Dla osób, które nie chcą zabierać swojego czworonoga do środka, przygotowane jest częściowo zacienione i monitorowane miejsce, w którym można go bezpiecznie zostawić. Podobnie, domowe pupile są mile widziane w Centrum Lokalnym Żoliborz przy ul. Rydygiera 6 b oraz w Miejscu Aktywności Lokalnej przy ul. Marii Kazimiery.