fbpx

W ciągu życia następują trzy fale starzenia. Pierwsza w wieku 34 lat

W popularnonaukowym magazynie „Nature” opublikowano wyniki badań na temat starzenia się organizmu. Zdaniem badaczy, w życiu człowieka następują trzy graniczne etapy. Po każdym z nich następuje spadek wydajności organizmu.

Neurolodzy zajmujący się eksperymentem poddali analizie białka obecne w osoczu krwi 4,2 tys. osób w wieku 18-95 lat. Następnie ocenili przemieszczanie się i liczbę tych białek w różnych systemach ludzkiego organizmu. Ich zdaniem, starzenie się nie jest procesem, który trwa od momentu dorosłości do późnego wieku. Badania przekonują, że przez większość życia poziom białek w naszym organizmie jest stabilny. „Spadki” następują trzykrotnie.

Trzy fale starzenia: 34-60-78

Naukowcy dostrzegli duże zmiany na poziomie komórkowym dopiero w okolicach wczesnej dorosłości (34 lata), kolejne pod koniec wieku średniego (60 lat) oraz ostatnie tak duże w momencie nadejścia starości (78 lat). Nazwali je trzema falami starzenia.

– Przyglądając się ok. 3 tysiącom różnych typów białek dostrzegliśmy, że wraz z wiekiem pacjentów zmienia się poziom 1379 z nich. Dostrzegliśmy w ruchu całych skupisk białek uporządkowany wzór dający w przeciągu dorosłego życia trzy fale starzenia się –wyjaśnił Tony Wyss-Coray, neurolog z Centrum Badań Chorób Alzheimera na uczelni Stanforda (ADRC) oraz współautor badania.

Test na wiek biologiczny

Neurolodzy wybrali mieszankę 373 białek, które według nich najlepiej rokują na wskaźniki wieku. O tym, że metoda się sprawdziła świadczy fakt, że w czasie testów materiału biologicznego wskazywali wiek różnych osób z dokładnością do 3 lat. Jeśli któryś z naukowców popełnił błąd, to tylko dlatego, że pacjent cieszył się wyjątkowo dobrym zdrowiem.

– Od dawna umiemy szukać informacji o stanie zdrowia pacjenta poprzez analizę pewnych białek we krwi. Nigdy wcześniej nie docenialiśmy jak poziom wielu z nich, właściwie jednej trzeciej, zmienia się wraz z wiekiem – powiedział neurolog.

Wciąż jeszcze nie wiadomo, czy białka w osoczu krwi sygnalizują proces starzenia, czy same je powodują . Tony Wyss-Coray wyznał, celem badania jest możliwość sprawdzania wieku biologicznego za pomocą prostego testu krwi. Do tego wystarczy zaledwie 9 typów białek i wsparcie sztucznej inteligencji. Wiarygodne testy pozwolą sprawdzić, czy nasz tryb życia przedłuża je czy skraca. Testy będą mogły również zaalarmować tych pacjentów, których wiek biologiczny będzie znacznie starszy niż jego rzeczywista metryka.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: focus.pl

 

Dodaj komentarz