fbpx

Nastolatka z szansą na pokojowego Nobla. Za walkę z globalnym ociepleniem

Inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, 16-letnia Greta Thunberg ze Szwecji, została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Dzięki apelom młodej Szwedki, w ponad 2000 miejsc na całym świecie (także w Polsce) uczniowie wychodzą na ulice, by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki, która prowadzi do zmian klimatycznych.

W każdy piątek, Greta Thumberg opuszcza swoje zajęcia szkolne, i udaje się przed budynek szwedzkiego parlamentu. Nastolatka protestuje w ten sposób przeciwko bierności rządzących wobec zmian klimatycznych. Postawa Szwedki stała się inspiracją dla młodzieży z całego świata, oraz zwróciła uwagę polityków i międzynarodowych organizacji.

Nominowana do Nobla przez polityków

– Greta Thunberg zapoczątkowała masowy ruch, który ma olbrzymi wkład w pokój na świecie. Jeśli nic nie zrobimy, by powstrzymać zmiany klimatyczne, staną się one przyczyną wojen, konfliktów i uchodźstwa – powiedział Freddy André Øvstegård, norweski polityk i jeden z inicjatorów zgłoszenia Grety do pokojowego Nobla.

Sama Thunberg skomentowała zgłoszenie jej do Nobla krótkim wpisem na Twitterze. “Jestem zaszczycona i wdzięczna za tę nominację” – napisała.

W kolejnych wpisach nastolatka informowała o liczbie państw, które wezmą udział w protestach. “Ostatnia aktualizacja. 2052 miejsca w 123 krajach na wszystkich kontynentach, w tym na Antarktydzie. Pytanie brzmi: co zrobisz 15 marca?” – pisze młoda aktywistka.

 

 

 

Poparcie polityków z całego świata

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny poparło dotychczas wielu polityków m.in. Angela Merkel, a także burmistrzowie Paryża, Mediolanu, Sydney, Oslo czy Barcelony. Inicjatywę młodej Szwedki poparł również Kumi Naidoo, szef Amnesty International.

– Młodzi ludzie zawstydzają swoich przywódców pasją i determinacją, jakie wykazują w tej kluczowej bitwie – stwierdził Naidoo.

Po godzinie 10 również w Polsce rozpoczęły się protesty młodzieży.

– Chcemy szkół przyjaznych dla środowiska, szkół, które będą dawać przykład dzieciom, będą uczyć młodzież, jak dbać o środowisko – powiedziała jedna z uczestniczek reporterce TVN 24. – Chcemy, by politycy zwrócili uwagę na zmiany zachodzące w środowisku – dodała.

Demonstracje na rzecz ochrony klimatu zapowiadali uczniowie w 23 miastach Polski.

Źródło: Guardian, tvn24

Dodaj komentarz