Nastolatka z szansą na pokojowego Nobla. Za walkę z globalnym ociepleniem
Inicjatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, 16-letnia Greta Thunberg ze Szwecji, została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Dzięki apelom młodej Szwedki, w ponad 2000 miejsc na całym świecie (także w Polsce) uczniowie wychodzą na ulice, by wyrazić swój sprzeciw wobec polityki, która prowadzi do zmian klimatycznych.
W każdy piątek, Greta Thumberg opuszcza swoje zajęcia szkolne, i udaje się przed budynek szwedzkiego parlamentu. Nastolatka protestuje w ten sposób przeciwko bierności rządzących wobec zmian klimatycznych. Postawa Szwedki stała się inspiracją dla młodzieży z całego świata, oraz zwróciła uwagę polityków i międzynarodowych organizacji.
Nominowana do Nobla przez polityków
– Greta Thunberg zapoczątkowała masowy ruch, który ma olbrzymi wkład w pokój na świecie. Jeśli nic nie zrobimy, by powstrzymać zmiany klimatyczne, staną się one przyczyną wojen, konfliktów i uchodźstwa – powiedział Freddy André Øvstegård, norweski polityk i jeden z inicjatorów zgłoszenia Grety do pokojowego Nobla.
Sama Thunberg skomentowała zgłoszenie jej do Nobla krótkim wpisem na Twitterze. „Jestem zaszczycona i wdzięczna za tę nominację” – napisała.
W kolejnych wpisach nastolatka informowała o liczbie państw, które wezmą udział w protestach. „Ostatnia aktualizacja. 2052 miejsca w 123 krajach na wszystkich kontynentach, w tym na Antarktydzie. Pytanie brzmi: co zrobisz 15 marca?” – pisze młoda aktywistka.
Latest update say:
2052 places in 123 countries on all continents, including Antarctica.
So, the question is:
What will you do on March 15 2019? https://t.co/ROmtFMrj6Y#schoolstrike4climate #FridaysForFurture #climatestrike #WhateverItTakes
(picture from Sydney today) pic.twitter.com/oFr6IryCnk— Greta Thunberg (@GretaThunberg) 15 marca 2019
School strike week 30.#climatestrike #fridaysforfuture #schoolstrike4climate pic.twitter.com/HLsY1ZRgyT
— Greta Thunberg (@GretaThunberg) 15 marca 2019
Poparcie polityków z całego świata
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny poparło dotychczas wielu polityków m.in. Angela Merkel, a także burmistrzowie Paryża, Mediolanu, Sydney, Oslo czy Barcelony. Inicjatywę młodej Szwedki poparł również Kumi Naidoo, szef Amnesty International.
– Młodzi ludzie zawstydzają swoich przywódców pasją i determinacją, jakie wykazują w tej kluczowej bitwie – stwierdził Naidoo.
Po godzinie 10 również w Polsce rozpoczęły się protesty młodzieży.
– Chcemy szkół przyjaznych dla środowiska, szkół, które będą dawać przykład dzieciom, będą uczyć młodzież, jak dbać o środowisko – powiedziała jedna z uczestniczek reporterce TVN 24. – Chcemy, by politycy zwrócili uwagę na zmiany zachodzące w środowisku – dodała.
Demonstracje na rzecz ochrony klimatu zapowiadali uczniowie w 23 miastach Polski.
Źródło: Guardian, tvn24