fbpx

Nowa metoda leczenia Covid-19. Mniejsze duszności, krótszy pobyt w szpitalu

Brytyjska firma Synairgen poinformowała o pozytywnych rezultatach testów nowej metody leczenia zakażonych koronawirusem. Przez podanie chorym na Covid-19 białka wykorzystywanego w leczeniu stwardnienia rozsianego, ryzyko rozwinięcia się ciężkiej odmiany choroby spadło o 79 procent. Pacjenci spędzili mniej czasu w szpitalu.

Interferon beta jest produkowany przez organizm, gdy walczy z infekcją wirusową. W odmianie beta-1b stosuje się go do leczenia stwardnienia rozsianego. Lek modyfikuje odpowiedź układu immunologicznego i zmniejsza nasilenie choroby.  Koronawirus wydaje się hamować wytwarzanie naturalnego interferonu beta.

Brytyjscy lekarze z firmy Synairgen z siedzibą w Southampton postanowili sprawdzić działanie białka w leczeniu Covid-19. Testy przeprowadzono na grupie 101 ochotników, zakażonych koronawirusem, wykazujących objawy Covid-19. Przy pomocy nebulizatora podano białko połowie z badanych, pozostali otrzymali placebo, czyli zamiennik bez właściwości leczniczych.

Ze wstępnych wyników badań wynika, że u pacjentów, którzy przyjmowali lek, cięższe objawy występowały o 79 procent rzadziej niż u chorych przyjmujący neutralny zamiennik. Eksperci odnotowali również “znaczące” złagodzenie występujących duszności. Średni czas, który leczeni pacjenci spędzali w szpitalu skrócił się o jedną trzecią.

 

Źródło: polsatnews.pl

Dodaj komentarz