fbpx

191 letnia kobieta w Nigerii najstarszą osobą na świecie?

Yasutaro Koide jest najstarszą żyjącą 112-letnią osobą na świecie zapisaną w Księdze Guinessa. Być może jednak trzeba będzie ten zapis zmienić. Ostatnio bowiem pojawiły się zdjęcia Mama Esifiho, rzekomo najstarszej żyjącej kobiety w Nigerii.

Jej wiek oszacował jej pra-prawnuk, Pan Avuefeyen, po tym jak powiedziała mu, że była świadkiem narodzin jego pradziadka. Gdyby ta informacja okazała się prawdziwa, Mama Efisho byłaby nie tylko najstarszą żyjącą kobietą w Nigerii, ale też na świecie.

Mama Efisho mieszka we wsi Isoko położonej w stanie Delta w Nigerii założonym w XIII wieku. Strony internetowe promujące zdrowy styl życia twierdzą, że sekretem długowieczności Mama Efisho jest najprawdopodobniej korzeń manioku będący główną uprawą w Isoko.

Maniok ma mnóstwo magnezu i miedzi. Dieta bogata w magnez sprzyja długowieczności, stabilizuje ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko osteoporozy. Jednocześnie dieta bogata w miedź wspomaga zdrowy system nerwowy. Według Instytutu Medycyny porcja manioku zawiera 23% dziennego zapotrzebowania na miedź.

Jak myślicie, czy Mama Esifiho naprawdę ma 191 lat?

Źródło: bestblender.co.uk

Dodaj komentarz