fbpx

Zieleń zamiast betonu? Podwórze w środku Poznania zmieniło się nie do… poznania :)

O tym, że betonową przestrzeń miejską można z łatwością zamienić w zielone podwórze świadczy jeden z poznańskich projektów. Wystarczyło mieć śmiały pomysł i namówić do współpracy lokalną społeczność.

Trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście lat temu podwórze przy ulicy Matejki w Poznaniu było betonową i pozbawioną funkcjonalności pustynią. W 2008 r. to miejsce za sprawą mieszkańców przeszło gruntowną przemianę – dziś jest estetycznym podwórzem – idealnym zarówno dla dzieci spragnionych zabawy – jak i zapracowanych rodziców, którzy tęsknią za naturą. A wszystko zaczęło się od wyznaczenia na nowo ciągów komunikacyjnych i skucia całego betonu. Kolejnym krokiem było zazielenienie smutnego, betonowego podwórza. Mieszkańcy wymienili ziemię na ogrodową i posadzili na podwórku rośliny. Po kilku latach ten wysiłek odpłacił się niezwykle bujną zielenią.

-W kolejnych latach zachodziły zmiany podyktowane potrzebami – np. posadziliśmy bluszcz przy ścianach, kilka drzew owocowych, zbudowaliśmy z nadstawek paletowych ogródek na zioła czy rośliny dające owoce dla dzieci (porzeczki, maliny, jeżyny, agrest, truskawki, poziomki) – wyjaśnił Andrzej Janowski, członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Matejki.

Ostatnim etapem było zbudowanie wiaty, która miała składać się z kilku części: strefy przeznaczonej na śmieci, wspólnej przestrzeni dla rowerów, schodków z podestem dla dzieci, gdzie w przyszłości stanie zjeżdżalnia, oraz części, która służy za skrzynię-schowek.

– Chcieliśmy, żeby była funkcjonalna, estetyczna, pasowała do ogrodu, dlatego zleciliśmy przygotowanie profesjonalnego projektu. Istotną rolę odgrywają też stojaki rowerowe.

Podwórko jest proekologiczne i przyjazne naturze – można wjeżdżać na nie wyłącznie rowerami, a samochody mają wstęp wzbroniony. To ma zachęcić mieszkańców do zainwestowania w dwa kółka.

Mamy pod wiatą 9 stojaków U-kształtnych na 18 rowerów, miejsce na 2 rowery cargo, do tego 5 dodatkowych stojaków na 10 rowerów w innej części podwórka – dodaje Andrzej Janicki.

Warto wspomnieć, że wkomponowanie zieleni w przestrzeń miejską nie tylko zwiększa redukcję szkodliwych gazów do atmosfery, ale również przekłada się na wyższą wydajność energetyczną budynków znajdujących się obok.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
portalsamorzadowy.pl

 

Dodaj komentarz