fbpx

Ogród zoologiczny w Wielkiej Brytanii z radością przyjął narodziny nosorożca białego

Brytyjski ogród zoologiczny z entuzjazmem ogłosił narodziny cielęcia nosorożca białego południowego, będące częścią programu ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem. Nowo narodzone zwierzę zostało nazwane „wielkim pakietem radości”.

Zwierzę przyszło na świat 7 marca w Whipsnade Zoo w hrabstwie Bedfordshire i ważyło 45 kg.

13-letnia nosorożec Jaseery, po 16 miesiącach ciąży, urodziła młode w zaledwie cztery minuty. Nowonarodzony nosorożec, pod czujnym okiem matki, zaczął próbować stawać na nogi już dwie godziny po narodzinach. Jego początkowe próby chodzenia były niepewne, głównie z powodu miękkich, dużych stóp, które są charakterystyczne dla nowo narodzonych nosorożców. Opiekun Mark Holden podzielił się, że mimo początkowych trudności, cielę szybko nauczyło się chodzić i już po tygodniu swobodnie eksplorowało otoczenie.

Narodziny tego nosorożca w niewoli są ważnym sygnałem dla ochrony tego gatunku, którego populacja w naturze jest zagrożona. Łowcy kłusują na nosorożce dla ich rogów, które są nieprawidłowo cenione w tradycyjnej medycynie azjatyckiej za rzekome właściwości lecznicze. Według Holdena, w samym tylko roku poprzedzającym narodziny tego cielęcia, w Afryce Południowej z powodu polowań na ich rogi zginęło około 500 nosorożców białych.

Mimo że są klasyfikowane jako gatunek „bliski zagrożenia” przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody, zaledwie około 10 tysięcy dorosłych osobników nosorożca białego południowego pozostaje na wolności.

Whipsnade Zoo, będące największym ogrodem zoologicznym w Wielkiej Brytanii i jednym z największych parków ochrony dzikiej przyrody w Europie, leży około 50 kilometrów na północny zachód od Londynu.

Dodaj komentarz