fbpx

Nigeryjska aplikacja walczy z korupcją systemu sprawiedliwości

Aplikacja Podus umożliwia łączenie osób poszukujących wsparcia prawnego z adwokatami gotowymi świadczyć pomoc bez wynagrodzenia.

Fundacja Citizens Gavel Foundation for Social Justice, założona w Nigerii w 2017 roku przez aktywistę Nelsona Olanipekuna, wykorzystuje nowoczesne technologie do polepszenia efektywności systemu sądownictwa i wsparcia ofiar skorumpowanego systemu.

W 2021 organizacja wprowadziła aplikację Podus, która ułatwia dostęp do niezbędnej pomocy prawnej. Użytkownicy aplikacji, po rejestracji i wypełnieniu formularza, w którym określają rodzaj przestępstwa z dostępnych dziewięciu kategorii, mogą opisać swój przypadek, wybrać obszar i podać kontakt telefoniczny.

Aplikacja ta pozwala na nawiązanie kontaktu z jednym z 200 adwokatów oferujących pomoc na zasadach pro bono. W efekcie, Nigeryjczycy znajdujący się w trudnej sytuacji prawnej muszą pokryć jedynie koszty kaucji.

Aplikacja ta przyczyniła się już do uwolnienia 5 tysięcy osób tymczasowo aresztowanych, często niesłusznie oskarżonych i niezdolnych do opłacenia usług adwokackich. Z raportu Hague Institute for Innovation of Law wynika, że w ostatnim roku 81% mieszkańców Nigerii napotkało co najmniej jeden problem prawny, co potwierdza duże zapotrzebowanie na aplikację Podus.

Źródło: qz.com

Dodaj komentarz